WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Żółta kartka dla ministra edukacji - komunikat po konferencji ZNP (21.02.2007)

 

 

- Ponad 80 proc. pracowników oświaty biorących udział w referendum strajkowym zorganizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, opowiedziało się za przeprowadzeniem jednodniowego strajku ostrzegawczego – poinformował dzisiaj na konferencji w Warszawie Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Dodał, że choć z siedmiu województw nie napłynęły jeszcze pełne wyniki referendum, to jest ono ważne. – Wzięło w nim udział ponad 330 tys. pracowników oświaty (63 proc.) - powiedział Broniarz.

 Z danych, które do tej pory spłynęły do ZG ZNP wynika, że największe poparcie dla strajku było w województwach: opolskim (86 proc.), lubuskim (84 proc.),  łódzkim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim (po 82 proc.). Nieco mniej osób opowiedziało się za strajkiem w województwach: zachodniopomorskim, podlaskim (po 74 proc.) i pomorskim (76 proc.).

 Referendum zostało przeprowadzone w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych. Trwało od 8 stycznia do 15 lutego br. Wzięli w nim udział również pracownicy oświaty, którzy nie są członkami ZNP. Wszyscy odpowiadali na pytanie: Czy wobec szkodliwej polityki rządu niszczącej system oświaty, a także wobec odstąpienia od zapowiadanych 7 proc. podwyżek płac dla nauczycieli, jesteś za przeprowadzeniem jednodniowego ogólnopolskiego strajku?

 Prezes ZNP przedstawił plan akcji protestacyjnej Związku. – 17 marca br. zorganizujemy w Warszawie ogólnopolski marsz przeciwko polityce edukacyjnej rządu – powiedział Broniarz. Dodał, że ZNP wystąpi także z wnioskiem spotkanie do premiera Jarosława Kaczyńskiego. – Będziemy domagać się m.in. 7 proc. podwyżek i odwołania ministra Romana Giertycha  -mówił.

Zdaniem prezesa ZNP, Roman Giertych jest „najgorszym z ministrów edukacji po 1989 roku. Wprowadza chaos, zamieszanie, destrukcję w tym, co można nazwać polityką edukacyjną”. - Ostatnio stały się modne żółte kartki. Chcielibyśmy by pan Roman Giertych zamiast kartki otrzymał od nas żółtą koszulkę. Mam nadzieję, że od premiera otrzyma czerwoną – powiedział Broniarz.

 O tym, jakie ostatecznie kroki podejmie Związek zależeć będzie od wyników spotkania z premierem.

Prezes ZNP skrytykował także pomysł posłanki PiS Marii Nowak, by do Karty Nauczyciela wpisać obowiązek noszenia mundurków przez nauczycieli. Na wczorajszym posiedzeniu Nadzwyczajnej Komisji „Solidarne Państwo” posłanka zapowiedziała, że dzisiaj zgłosi taką poprawkę do rządowego projektu nowelizacji prawa oświatowego. - Sądziliśmy, że poziom absurdu w edukacji wyczerpał się. Okazuje się, że rzeczywistość jest bogatsza od naszej wyobraźni  - powiedział Broniarz.

Broniarz zaprezentował dziennikarzom koszulki, w jakie jego zdaniem, można by ubrać nauczycieli. Według prezesa ZNP, w zielonych powinni chodzić nauczyciele stażyści, a w białych członkowie Związku. W granatowych z jedną gwiazdką – kontraktowi, z dwoma – mianowani, z trzema – dyplomowani. – A dla ministra proponuję z wężykiem generalskim – mówił. Pytał, kto za ewentualne mundurki dla nauczycieli miałby zapłacić.  - Przy jednostkowym koszcie mundurku wynoszącym 100 zł, w skali kraju kosztowałyby one 52 mln zł. – powiedział.

Stanowisko Prezydium Zarządu Głównego ZNP z dn. 20 lutego 2007 roku

Postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego

Prezydium Zarządu Głównego ZNP postanowiło zorganizować w Warszawie 17 marca br., ogólnopolski marsz protestacyjny przeciwko polityce edukacyjnej rządu.

Związek wystąpi także z wnioskiem o spotkanie do premiera Jarosława Kaczyńskiego w celu przedstawienia sytuacji w oświacie oraz niepokojów towarzyszących środowisku nauczycielskiemu. ZNP oczekuje:

  • 7 proc. podwyżki w  2007  roku co  sprawi, że pensja nauczyciela  wzrośnie realnie o 5 proc.;
  • uporządkowania spraw związanych z wynagradzaniem nauczycieli – egzaminatorów uczestniczących w egzaminach zewnętrznych;
  • wzrostu średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty z 82 proc. do 100 proc. kwoty bazowej określonej dla pracowników państwowej sfery budżetowej od 1 stycznia 2008 roku;
  • przedłużenia do 2011 roku możliwości przechodzenia nauczycieli na wcześniejszą emeryturę;
  • zakończenia prac nad emeryturami pomostowymi;
  • odwołania Romana Giertycha ze stanowiska szefa MEN

Od efektów spotkania z premierem, ZNP uzależnia swoje dalsze działania związane ze zorganizowaniem ogólnopolskiego strajku pracowników oświaty.

-----------------------------------------
Pozdrawiam,
Magdalena Kaszulanis
rzeczniczka prasowa ZNP