Pan Jarosław Kaczyński
Prezes Rady Ministrów
Związek Nauczycielstwa Polskiego jest zdumiony formą dialogu społecznego prowadzonego przez przedstawiciela rządu, wicepremiera i ministra edukacji Romana Giertycha. W sprawie systemowych rozwiązań dotyczących oświaty i jej pracowników, jak np. w kwestii wcześniejszych emerytur i waloryzacji płac nauczycieli w 2008 roku, wicepremier Roman Giertych rozmawia wyłącznie z przedstawicielami jednego ze związków zawodowych działających w oświacie.
Sprawa jest o tyle bulwersująca, iż kwestie omawiane w tak wąskim gronie, były i są postulatami Związku Nauczycielstwa Polskiego kierowanymi do resortu edukacji i rządu. ZNP zgłaszał je wielokrotnie, m.in. podczas manifestacji pracowników oświaty w Warszawie 17 marca br., jednocześnie zabiegając o rozmowy z ministrem edukacji. Informujemy, że mimo wejścia w spór zbiorowy z rządem, minister edukacji dotychczas nie wyraził woli rozpoczęcia rozmów choć Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski podjął się roli mediatora pomiędzy stronami.
ZNP pyta, czy tak ma wyglądać dialog społeczny w ramach zapowiadanego przez Pana tzw. Paktu Społecznego „Gospodarka, Praca, Rodzina, Dialog”?
Czy przedstawiciele rządu zapomnieli, że w dialogu społecznym partnerzy uczestniczą na równych prawach, a żadna ze stron nie dominuje swoim statusem i żaden interes nie jest z mocy prawa ważniejszy od innych. Przypominamy, iż dialog społeczny jest zasadą ustrojową zapisaną w Konstytucji RP. O prowadzenie tego dialogu ZNP zabiega od wielu miesięcy.
Sławomir Broniarz
prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego
Warszawa, 3 kwietnia 2007
|