Jednolite stroje szkolne będą obowiązywać w szkołach podstawowych i w gimnazjach od września tego roku, a w szkołach ponadgimnazjalnych o wprowadzeniu mundurków może zdecydować dyrektor placówki po zasięgnięciu opinii rady rodziców – tak zdecydował w środę wieczorem (11 kwietnia 2007 roku) Sejm przyjmując poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
Za odrzuceniem poprawki głosowało 180 posłów, 237 było przeciw odrzuceniu, 6 osób wstrzymało się od głosu.
Sejm zadecydował także, że szkoły będą mogły wybrać do trzech podręczników do każdego przedmiotu; nie będzie ograniczenia jeśli chodzi o wybór programów nauczania.
Posłowie poparli również poprawkę o stopniowym wprowadzaniu zasady ograniczenia wyboru podręczników do trzech - od roku szkolnego 2007-2008 stosować się ją będzie poczynając od klasy I i IV szkoły podstawowej oraz od klasy I pozostałych typów szkół. W pozostałych klasach do zakończenia kształcenia na danym etapie edukacyjnym szkoły będą mogły wybrać więcej niż trzy podręczniki do każdego przedmiotu. Tym samym przepadła propozycja ministra Giertycha, aby szkoły mogły wybrać tylko jeden podręcznik.
Sejm przegłosował także nadanie nauczycielom statusu funkcjonariusza publicznego (teraz za napaść na nauczyciela będzie grozić do dziesięciu lat więzienia); obowiązkowe bramki internetowe blokujące w szkolnych komputerach dostęp do m.in. „stron pornograficznych”.
Sejm nie wyraził zgody, aby przy wyborze dyrektora szkoły decydujący głos miał kurator oświaty.
Teraz nowela czeka na podpis prezydenta. (mk)
|