W związku napływającymi do ZG ZNP informacjami o próbach uniemożliwienia pracownikom administracji i obsługi wzięcia udziału w strajku ostrzegawczym organizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego informujemy co następuje:
Przez administrację samorządową należy rozumieć część administracji publicznej - działającej na wszystkich stopniach zasadniczego podziału terytorialnego kraju - w gminie, powiecie, województwie - wykonującej zdecentralizowaną część zadań publicznych. Na administrację samorządową składają się organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego, a więc rada gminy, powiatu, sejmik województwa, organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego – wójtowie (burmistrzowie, prezydentowie) zarządy gmin i powiatów z ich przewodniczącymi starostami i marszałkami wraz z aparatem pomocniczym - urzędami gmin, starostami powiatowymi, urzędami marszałkowskimi.
Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych odmawia prawa do strajku pracownikom zatrudnionym w administracji samorządowej. Mając na uwadze powyższą definicję administracji samorządowej, należy jednoznacznie stwierdzić, iż prawa do strajku nie mają pracownicy urzędów marszałkowskich, starostw powiatowych oraz urzędów gmin, jak również osoby wchodzące w skład organów wykonawczych j.s.t.
Jednocześnie należy odrzucić twierdzenia, iż prawa do strajku nie mają pracownicy administracji i obsługi zatrudnieni w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez j.s.t. Szkoły i placówki, jako jednostki organizacyjne działające na podstawie ustawy o systemie oświaty (w myśl art. 2 tworzą one część systemu oświaty) nie mieszczą się w definicji administracji samorządowej i nie mogą być traktowane jako jej integralna część.
Mając na uwadze powyższe, Zarząd Główny ZNP stoi zdecydowanie na stanowisku, iż pracownicy administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych mają prawo do udziału w strajku organizowanym w dniu 29 maja br.
Jednocześnie ZG ZNP traktuje podjęte w kilku miastach próby urzędników miejskich zmierzające do uniemożliwienia pracownikom wzięcia udziału w tymże proteście, za ewidentne łamanie podstawowych praw związkowych wynikających z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
Źródło: www.znp.edu.pl
|