Sprostowanie informacji zawartych w artykule "Rząd do nauczycieli: dłuższa praca się opłaca" (GW, 10 lipca br.)
Droga Pani Redaktor,
dziś w artykule "Rząd do nauczycieli: dłuższa praca się opłaca" (Gazeta Wyborcza, 10 lipca 2008 r., s. 4) napisała Pani: "Musimy nauczycieli przekonywać, że opłaca im się dłużej pracować. A rząd, że musi dać nam więcej pieniędzy, żeby ta emerytura nie była głodowa". Jest to niepełna wypowiedź, której udzieliłem Pani w wywiadzie telefonicznym, a skrót jakiego Pani dokonała dezinformuje. Otóż w zacytowanej wypowiedzi zabrakło niezwykle istotnego dla opisywanej sprawy zdania: „To jednak nie oznacza, że ZNP zrezygnuje z walki o możliwość wcześniejszego wychodzenia z zawodu dla nauczycieli, bo jest spora grupa osób nadal zainteresowana tym świadczeniem”.
Poprawna wypowiedź powinna więc brzmieć: Musimy nauczycieli przekonywać, że opłaca im się dłużej pracować. A rząd, że musi dać nam więcej pieniędzy, żeby ta emerytura nie była głodowa. To jednak nie oznacza, że ZNP zrezygnuje z walki o możliwość wcześniejszego wychodzenia z zawodu dla nauczycieli, bo jest spora grupa osób nadal zainteresowana tym świadczeniem”.
W tym kontekście należy wskazać, że nierzetelne informowanie społeczeństwa o stanowiskach negocjacyjnych ZNP w czasie prowadzonych rozmów z rządem, wywołuje niepotrzebne niepokoje wśród pracodawców oświaty, a wśród negocjatorów zdumienie postawami uczestników dialogu.
Zatem na podstawie art. 31 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24 ze zm.) proszę o umieszczenie niżej podanego tekstu sprostowania:
W związku z nieprawdziwą informacją, która ukazała się na łamach Gazety Wyborczej 10 lipca br., proszę o sprostowanie mojej wypowiedzi.
Wypowiedź, której udzieliłem, powinna brzmieć: Musimy nauczycieli przekonywać, że opłaca im się dłużej pracować. A rząd, że musi dać nam więcej pieniędzy, żeby ta emerytura nie była głodowa. To jednak nie oznacza, że ZNP zrezygnuje z walki o możliwość wcześniejszego wychodzenia z zawodu dla nauczycieli, bo jest spora grupa osób nadal zainteresowana tym świadczeniem”.
Sławomir Broniarz
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego
Magdalena Kaszulanis
Rzecznik Prasowy ZNP
Źródło: www.znp.edu.pl
|