Cztery godziny trwały dzisiaj, 8 września 2008 r. negocjacje rządu z oświatowymi związkami zawodowymi w gmachu ministerstwa edukacji. Rozmowy były poświęcone „pakietowi decentralizacyjnemu”, czyli zmianom, jakie rząd zaproponował w ustawie o systemie oświaty.
Szczegółowo strony rozmawiały o:
- przekazywaniu publicznych szkół stowarzyszeniom i fundacjom,
- kompetencjach kuratora oświaty,
- wyborze dyrektora szkoły.
Jak relacjonuje Sławomir Broniarz, prezes ZNP, Związek nie wyraził zgody na uproszczenie procedur związanych z przekazywaniem publicznych szkół prowadzonych przez samorządy innym podmiotom.
– Zażądaliśmy od rządu ponownego przeprowadzenia analizy procesu przekazywania szkół, uznając, że musi istnieć rządowa gwarancja praw pracowniczych. Zakwestionowaliśmy także sam tryb przekazywania argumentując, że nie może być on uzależniony wyłącznie od decyzji jednej osoby, np. burmistrza czy wójta. Naszym zdaniem, taką decyzję powinno podjąć szersze grono, np. rada miasta – mówi szef ZNP.
Drugim tematem rozmów były kompetencje kuratora oświaty. Zdaniem rządu, wiele uprawnień kuratora powinny przejąć samorządy w ramach decentralizacji systemu edukacji. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się ZNP.
– Ta sprawa została nierozstrzygnięta. Rząd obiecał jedynie, że podda ponownej analizie swoje propozycje dotyczące roli kuratora oświaty w sprawach związanych m.in. z siecią szkół.
Strony rozmawiały również o zmianach związanych z konkursem na dyrektora szkoły. Rząd chce, aby tryb i formułę tego konkursu ustalały wyłącznie samorządy. – Przekonywaliśmy stronę rządową, że istnieje potrzeba centralnej regulacji, która stanowiłaby punkt wyjścia dla samorządów – mówi Broniarz.
W dzisiejszych negocjacjach ZNP reprezentowali Sławomir Broniarz, prezes ZNP oraz wiceprezes ZG ZNP Jarosław Czarnowski.
Wcześniej przedstawiciele ZNP spotkali się z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem PiS w ramach rozmów, jakie Związek prowadzi na temat reformy programowej proponowanej przez rząd z partiami opozycyjnymi.
Następne spotkania ZNP z przedstawicielami rządu odbędą się 16 i 17 września i poświęcone będą projektowi nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela z września br. (mk)