Komunikat - Referendum

W związku z przyjętą Uchwałą i Stanowiskiem ZG ZNP z dnia 19 grudnia w sprawie przeprowadzenia Prezydium Zarządu Okręgu Pomorskiego informuję, że REFERENDUM strajkowe Związku Nauczycielstwa Polskiego w województwie pomorskim zostanie przeprowadzone w dniach od 16 stycznia do 09 lutego 2007r.

Apelujemy do wszystkich pracowników zatrudnionych w oświacie bez względu na przynależność związkową o wzięcie udziału w REFERENDUM dotyczącego gotowości przystąpienia do ogólnopolskiego strajku pracowników oświaty.

WSPÓLNIE POWIEDZMY :

Dość działaniom i decyzjom ministra edukacji narodowej Romana Giertycha, dotyczącym między innymi:
= dyskredytacji dorobku polskiej szkoły, w tym polskiego nauczyciela
= psucia systemu egzaminów maturalnych
= narzucania szkołom programu wychowawczego, lektur szkolnych
= niekompetencji i populizmu
= szukania dróg na skróty w przeciwdziałaniu pojawiającej się patologii w szkole
= zaprzestania dialogu z partnerami społecznymi
= łamania prawa w zakresie spraw kadrowych
= projektów ograniczania roli kuratorów oświaty
= ideologizacji i upolityczniania szkoły
= dzielenia środowiska nauczycieli i dyskryminacji za przynależność związkową
= braku rzeczywistej pomocy samorządom w realizacji zadań edukacyjnych
= oszukania nauczycieli w sprawie podwyżek płac w 2007

Pytanie referendalne brzmi :

Czy wobec szkodliwej polityki rządu niszczącej system oświaty, a także wobec odstąpienia od zapowiadanych 7% podwyżek płac dla nauczycieli jesteś za przystąpieniem do jednodniowego ogólnopolskiego strajku ostrzegawczego pracowników oświaty?

TAK               NIE

W dniu 15 stycznia br o godz. 11.00 w GDN odbędzie szkolenie wszystkich prezesów oddziałów gminnych i powiatowych na temat przeprowadzanego REFERENDUM.
Uczestnicy szkolenia otrzymają Instrukcję w sprawie przeprowadzenia referendum ZNP i dokumenty niezbędne do sprawnego przygotowania i przeprowadzenia akcji.

Instrukcja (wyciąg):

1/. Referendum przeprowadzone będzie we wszystkich typach i rodzajach placówek oświatowo-wychowawczych, wśród wszystkich zatrudnionych w nich pracowników.
2/. Za organizację i przebieg referendum w placówce odpowiada prezes właściwego Ogniska ZNP. W placówce, w której nie ma ZNP odpowiada osoba upoważniona przez Prezesa Oddziału w konsultacji z jej Dyrektorem (upoważnienie na piśmie wg. przygotowanego wzoru).

Zadania ogniska ZNP lub osoby upoważnionej przez Zarząd Oddziału :

- przygotowanie imiennej listy pracowników zatrudnionych w danej placówce
- przygotowanie kart do głosowania (zgodnie z liczbą zatrudnionych pracowników), opieczętowanych oryginalną pieczęcią danego ogniska lub szkoły w przypadku, gdzie nie ma ogniska ZNP
- karty do głosowania wydawane są po podpisaniu przez pracownika listy uczestników referendum
- głosowanie jest tajne
- zarząd ogniska wybiera 2 – osobową komisję skrutacyjną, która przeprowadza referendum w placówce i podaje jego wyniki.

Zadania Oddziału ZNP

- koordynacja i wsparcie ognisk w sprawnym przeprowadzeniu referendum
- ustalenie terminów przeprowadzenia referendum w poszczególnych placówkach
- powiadomienie dyrektora placówki o uchwale ZG ZNP w sprawie przeprowadzenia referendum oraz terminie referendum w danej placówce (pismo do wiadomości JST)
- przygotowanie zestawienia zbiorczego wyników referendum (wg. tabeli opracowanej przez ZG ZNP) i przekazanie do zarządu okręgu w ustalonym terminie .

Prezes Oddziału odpowiada za przygotowanie, organizację
i przebieg referendum na terenie swojego działania.