Pismo ZG ZNP do MEN w sprawie kontynuacji rozmów dotyczacych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli

Pan
Roman Giertych
Minister Edukacji Narodowej
_____________________________

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się kontynuacji rozmów dotyczących projektu rozporządzenia MEN zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Dotychczasowe negocjacje w tym zakresie zakończyły się fiaskiem, bowiem Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odniosło się, ani też nie uwzględniło żadnego z postulatów przedstawionych przez ZNP, dotyczących:

1. 7% wzrostu wynagrodzeń zasadniczych, co po uwzględnieniu 1,9% inflacji pozwoli na realną 5% podwyżkę wynagrodzenia
2. wprowadzenia do treści rozporządzenia zapisów regulujących zasady wynagradzania nauczycieli za pracę w komisjach maturalnych i egzaminach potwierdzających kwalifikacje zawodowe
3. wprowadzenia zapisu uprawniającego nauczycieli wychowania przedszkolnego do dodatku z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy oddziału
4. utrzymania zasad kształtowania wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli legitymujących się dyplomem ukończenia studium nauczycielskiego, pedagogicznego studium technicznego, studium wychowania przedszkolnego, studium nauczania początkowego jak dla nauczycieli legitymujących się dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych.

Ponadto Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przedstawiło jakiejkolwiek symulacji skutków wdrożenia postulatów ZNP.

Wydarzenia, które towarzyszyły negocjacjom płacowym 31 stycznia br. są zaprzeczeniem dialogu z partnerami społecznymi. Stąd ZNP widzi konieczność ponownego spotkania przy stole negocjacyjnym ze związkami zawodowymi w celu uzgodnienia optymalnych rozwiązań płacowych, oczekiwanych przez środowisko.

(-) Krzysztof Baszczyński
Wiceprezes ZG ZNP