WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


List Sławomira Broniarza, prezesa ZNP do premiera Jarosława Kaczyńskiego w sprawie wypowiedzi wceministra edukacji Mirosława Orzechowskiego

 

 

BP/MK/21/19/03/07                                                                                                

 

Pan Jarosław Kaczyński
Prezes Rady Ministrów

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest oburzony ostatnimi wypowiedziami wiceministra edukacji, Mirosława Orzechowskiego. Podczas konferencji prasowej w Łodzi (17 marca 2007 roku) wiceminister stwierdził, że „kandydaci na dyrektorów szkół, którzy nie odetną się od komunistycznego dziedzictwa nie będą powoływani na te stanowiska. Chodzi o to, żeby kandydat na dyrektora powiedział publicznie, że nie ma nic wspólnego z organizacją, która jest w Polsce nielegalna i przestępcza. Przeszłość ZNP jest niestety mroczna i dotyczy każdego okresu politycznego i historycznego powojennej Polski” – powiedział wiceminister Orzechowski.

ZNP przypomina, że jest legalnie działającym związkiem zawodowym z ponadstuletnią tradycją.

ZNP uważa, że słowa wiceministra są jawnym nawoływaniem do dyskryminacji członków i sympatyków Związku ze względu na ich poglądy i przynależność związkową. Spełnienie zapowiedzi wiceministra Orzechowskiego byłoby jednoznacznym naruszeniem art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w myśl którego wszyscy są równi wobec prawa i nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym czy gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Odebranie prawa piastowania funkcji dyrektora szkoły lub placówki oświatowej członkom Związku Nauczycielstwa Polskiego ograniczyłoby również konstytucyjne prawo każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej do zrzeszania się w związkach zawodowych. Dyskryminacji w zatrudnianiu ze względu na przynależność związkową zabrania również art. 113 Kodeksu Pracy.

Zatem ZNP pyta, czy zapowiedź wiceministra Orzechowskiego jest wyłącznie jego opinią, czy Pan Orzechowski wypowiadał się w imieniu koalicyjnego rządu, na czele którego Pan stoi? Na odpowiedź Pana Premiera czeka ponad 320 tys. członków Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Sławomir Broniarz
prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego