WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Depesza PAP o podwyżkach

 

 

Ministerstwo edukacji źle wyliczyło skutki tegorocznych podwyżek dla nauczycieli. Zdaniem samorządowców w subwencji oświatowej na ten cel brakuje co najmniej 1 mld zł. Spotkanie w tej sprawie ma odbyć się w resorcie edukacji pod koniec marca. - Żądamy rekompensaty finansowej - wołają samorządowcy. Planują też zaskarżyć decyzję wicepremiera Giertycha o podwyżkach.

W subwencji oświatowej na 5-proc. podwyżki dla nauczycieli zagwarantowano w tym roku 1,5 mld zł. Z wyliczeń Unii Metropolii Polskich wynika, że do podwyżek obiecanych przez wicepremiera, ministra edukacji Romana Giertycha, samorządy będą musiały dołożyć. Ich rzeczywiste skutki będą co najmniej o 1 mld zł wyższe niż to przyjął rząd, wyniosą bowiem od 2,5 do 3 mld zł.

W dużych miastach brakuje na ten cel co najmniej 100 mln zł. Przykładowo w Krakowie brakuje 18 mln, w Białymstoku – 10 mln, w Poznaniu – 11 mln, w Warszawie – 35 mln, w Katowicach – 10 mln. Zdaniem prezydenta Katowic Piotra Uszoka, będzie to bardzo poważny problem finansowy dla wszystkich jst. Być może miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich będą skarżyć decyzję wicepremiera Giertycha. Pierwszy będzie Kraków, gdyż radni tego miasta chcą przyjąć rezolucję będącą protestem przeciw złemu oszacowaniu kwoty na podwyżki. Rozważają też skierowanie sprawy do sądu administracyjnego.

- W małych gminach wiejskich, przy malejącej ilości dzieci i zmniejszającej się subwencji oświatowej, wypłata podwyżek nie będzie możliwa – uważa Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Pod koniec marca w ministerstwie edukacji zbierze się specjalny zespól, który szczegółowo przeanalizuje koszty podwyżek. Chodzi o to, "aby przystępując do negocjacji w sprawie budżetu na przyszły rok było dokładnie wiadomo, o ile pieniędzy wystąpić" - poinformował minister edukacji Roman Giertych.

W tym roku pewnie nie wiele już da się zrobić i samorządy będą musiały dołożyć do podwyżek, choć żądają rekompensaty finansowej. W stanowisku w sprawie oświaty, wójtowie i burmistrzowie ZGW RP napisali: „Oczekujemy, że następstwem ustaleń zespołu rządowo-samorządowego, powołanego przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego w celu obliczenia rzeczywistych skutków nauczycielskich podwyżek.