WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


List Sławomira Broniarza, prezesa ZNP do premiera Jarosława Kaczyńskiego w sprawie łamania zasad dialogu społecznego przez ministra edukacji Romana Giertycha

 

 

Pan Jarosław Kaczyński
Prezes Rady Ministrów

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest zdumiony formą dialogu społecznego prowadzonego przez przedstawiciela rządu, wicepremiera i ministra edukacji Romana Giertycha. W sprawie systemowych rozwiązań dotyczących oświaty i jej pracowników, jak np. w kwestii wcześniejszych emerytur i waloryzacji płac nauczycieli w 2008 roku, wicepremier Roman Giertych rozmawia wyłącznie z przedstawicielami jednego ze związków zawodowych działających w oświacie.

Sprawa jest o tyle bulwersująca, iż kwestie omawiane w tak wąskim gronie, były i są postulatami Związku Nauczycielstwa Polskiego kierowanymi do resortu edukacji i rządu. ZNP zgłaszał je wielokrotnie, m.in. podczas manifestacji pracowników oświaty w Warszawie 17 marca br., jednocześnie zabiegając o rozmowy z ministrem edukacji. Informujemy, że mimo wejścia w spór zbiorowy z rządem, minister edukacji dotychczas nie wyraził woli rozpoczęcia rozmów choć Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski podjął się roli mediatora pomiędzy stronami.

ZNP pyta, czy tak ma wyglądać dialog społeczny w ramach zapowiadanego przez Pana tzw. Paktu Społecznego „Gospodarka, Praca, Rodzina, Dialog”?

Czy przedstawiciele rządu zapomnieli, że w dialogu społecznym partnerzy uczestniczą na równych prawach, a żadna ze stron nie dominuje swoim statusem i żaden interes nie jest z mocy prawa ważniejszy od innych. Przypominamy, iż dialog społeczny jest zasadą ustrojową zapisaną w Konstytucji RP. O prowadzenie tego dialogu ZNP zabiega od wielu miesięcy.

Sławomir Broniarz
prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego

Warszawa, 3 kwietnia 2007