WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Rząd wymusza na nauczycielach odejście na emeryturę - info ZNP

 

Komunikat ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego informuje, iż rząd wymusza na nauczycielach przejście na wcześniejszą emeryturę w 2007 roku. W tej sprawie Związek wystosował dzisiaj list do premiera Jarosława Kaczyńskiego, który załączam poniżej.

Pozdrawiam,
Magdalena Kaszulanis
rzeczniczka prasowa ZNP

 

BP/MK/27/24/04/07
24 kwi 07

Pan Jarosław Kaczyński
Prezes Rady Ministrów

 Związek Nauczycielstwa Polskiego z przykrością informuje, iż rząd wymusza na nauczycielach przejście na wcześniejszą emeryturę w 2007 roku.

Brak systemowych rozwiązań, czy choćby deklaracji o zachowaniu możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę po 31 grudnia 2007 r. sprawia, że nauczyciele, którzy przepracowali w zawodzie 30 lat zdecydują się na odejście z pracy. Pod taką presją znajduje się prawie 50 tys. nauczycieli, którzy w tym roku nabyli prawo do skorzystania z wcześniejszej emerytury.

Związek jest zaniepokojony pakietem ustaw emerytalnych, przygotowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, który wyklucza pracę nauczycieli z grupy prac o szczególnym charakterze. To sprawia, że nauczyciele nie będą mogli skorzystać z emerytur pomostowych. Tym bardziej ta decyzja jest dla nas niezrozumiała, że w marcu 2006 r.  Zespół Ekspertów Medycyny Pracy uwzględnił w wykazie prac o szczególnym charakterze pracę nauczycieli i wychowawców.

Dlatego ZNP po raz kolejny zwraca się do Pana premiera z wnioskiem o przedłużenie możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę nauczycieli do 2011 r., bądź deklaracji, że nauczyciele nie zostaną wykluczeni z emerytur pomostowych. Jest rzeczą oczywistą, że decyzję w tej sprawie może podjąć większość koalicyjna w Sejmie i rząd.

Brak prac parlamentarnych nad inicjatywą OPZZ, jak również nad inicjatywą poselską zmierzającą do przesunięcia możliwości skorzystania z wcześniejszej emerytury po 2007 r., a także opóźnienia w pracach legislacyjnych nad emeryturami pomostowymi stawiają nauczycieli w dramatycznej sytuacji dokonania wyboru do końca maja br.

Sławomir Broniarz
prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego