WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli – informacja z konferencji

 

 

Nauczyciele będą objęci emeryturami pomostowymi - poinformował dzisiaj (26 kwietnia 2007 roku) na konferencji w Sejmie wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper. W konferencji wziął udział Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Anna Kalata, minister pracy.

- Taki projekt ustaw emerytalnych zostanie przesłany jutro wszystkim partnerom społecznym do konsultacji – mówiła Anna Kalata. Dodała, że w projekcie ustawy znajdują się definicje pracy w szczególnych warunkach i pracy o szczególnych charakterze. - Z tej drugiej jasno wynika, że nauczyciele otrzymają emerytury pomostowe – powiedziała.  Wykaz zawodów, które wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zostanie określony w rozporządzeniu.

Minister podkreśliła, że zgodnie z propozycjami resortu pracy nauczyciele, którzy nabędą prawa do wcześniejszej emerytury zgodnie z Kartą Nauczyciela, nie muszą na nią przechodzić w 2007 roku. - Znieśliśmy też warunek rozwiązania stosunku pracy w ciągu 9 lat od wejścia w życie ustawy o emeryturach i rentach z FUS. To oznacza, że prawa nabyte do końca 2007 r. mogą być realizowane w późniejszych latach – wyjaśniła. - Dzięki temu 40 tys. nauczycieli nie będzie musiało do końca roku skorzystać z wcześniejszych emerytur – dodała.

- Związek jest zadowolony z tego projektu. O przedłużenie możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli ZNP walczy od dawna. Tę walkę zintensyfikowaliśmy w ostatnim czasie, kiedy pojawiły się informacje, że nauczyciele mogą nie mieć prawa do wcześniejszych emerytur po 31 grudnia 2007 roku – mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Jednak to jest tylko projekt. Poczekajmy na ustawę.

Broniarz dodał, że nie oznacza to, że ZNP rezygnuje z uruchomienia pogotowia strajkowego do 7 maja br. – Wcześniejsze emerytury są tylko jednym z postulatów ZNP – wyjaśnia. – Decyzję o tym, czy odbędzie się strajk pracowników oświaty podejmie Zarząd Główny ZNP 15 maja – dodał. – Przypominam, że Związek domaga się przesunięcia możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę nauczycieli do 2011 roku. Premier Lepper zapowiedział, że możemy na ten temat rozmawiać – mówi szef ZNP.

Magdalena Kaszulanis
rzeczniczka prasowa ZNP