WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Minister Giertych u ZNP. A strajk za progiem

 

 

- Niech nas Giertych przeprosi za lekceważenie i obrażanie - mówią związkowcy z ZNP przed spotkaniem z ministrem. I wciąż grożą strajkiem.

Dziś po raz pierwszy - od kiedy jest ministrem edukacji - Roman Giertych będzie rozmawiał ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Szykuje się na nie prawie pięciuset przedstawicieli regionalnych oddziałów ZNP. Po nim zarząd główny związku zdecyduje, czy, kiedy i jak strajkować.

ZNP domaga się podwyżek i prawa do wcześniejszych emerytur - w tym pomostowych. Już w lutym związkowcy zapowiadali strajk, ale dotąd minister nie chciał z nimi rozmawiać. Za to wielokrotnie wypominał ZNP "komunistyczną przeszłość". Tydzień temu ruszyło pogotowie strajkowe i oflagowano szkoły. Dopiero to skłoniło Giertycha do rozmów. I dziś przyjedzie do siedziby ZNP.

- Oczekujemy teraz, że nas przeprosi za lekceważenie i obrażanie przez cały rok - mówi Ewa Ziółkowska, wiceprezes okręgu łódzkiego ZNP.

- Ta wizyta urasta do rangi wielkiego wydarzenia. Ale to nie znaczy, że strajku nie będzie - dodaje Bożena Mania, szefowa okręgu lubuskiego.

Czy dziś zapadnie decyzja o strajku ostrzegawczym (miałby się odbyć pod koniec maja)? Prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział wczoraj na konferencji prasowej, że jest za strajkiem. Ale nie wszyscy podzielają jego zdanie. - Większość nauczycieli boi się utraty pracy, woleliby nie strajkować - mówi anonimowo jeden ze znaczących działaczy ZNP z Kujawsko-Pomorskiego.

Broniarz ogłosił, że związek uruchomił darmową infolinię dla wychowawców. Pod numerem 801 800 967, w poniedziałki i czwartki od godz. 17 do 19 można skorzystać z porady psychologa albo pedagoga, jeśli ma się kłopoty wychowawcze z uczniami: - Agresja nie jest jedynym problemem polskiej szkoły - mówił Broniarz.

 

Aleksandra Pezda
Źródło: Gazeta Wyborcza