WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Popierają nas

 

 

Do ZG ZNP docierają kolejne listy z poparciem dla protestujących pracowników oświaty. Dwugodzinny strajk ostrzegawczy poparli: Komitet Wykonawczy Federacji Hutniczych Związków Zawodowych w Polsce, SLD we Wrocławiu, Racja Polskiej Lewicy.

Komitet Wykonawczy Federacji Hutniczych Związków Zawodowych w Polsce w pełni solidaryzuje się z akcją protestacyjną ZNP. Podjęta akcja protestacyjna waszego środowiska to wyraz determinacji wobec warunków pracy polskich nauczycieli oraz nieudolnych reform systemu edukacji. Nieprawidłowości w systemie oświaty chociażby w zakresie szkolnictwa zawodowego już dzisiaj są boleśnie odczuwalne dla naszej gospodarki. Dlatego wasza batalia na rzecz uzdrowienia polskiego systemu edukacji znajduje zrozumienie w innych środowiskach zawodowych i w polskim społeczeństwie. Dlatego mówimy tak dla podejmowanych przez ZNP działań.

Za Komitet Wykonawczy
Eugeniusz Sommer
przewodniczący FHZZ

Warszawa 25 maja 2007 roku


                               
Oświadczenie SLD we Wrocławiu w sprawie zaplanowanego na 29 maja strajku nauczycieli

We wtorek 29 maja na terenie całego kraju do strajku przystąpią nauczyciele. Ich protest, to wołanie o godziwe zarobki i zmiany w przepisach emerytalnych. To także głos, by wreszcie rzetelnie porozmawiać na temat problemów polskiego szkolnictwa.

Członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej we Wrocławiu solidaryzują się ze środowiskiem nauczycieli i popierają ich postulaty.

Stoimy na stanowisku, że nauczyciele jako osoby wykonujące niezmiernie odpowiedzialną pracę zasługują na szczególną pozycję społeczną, stosowne wynagrodzenia i zabezpieczenia socjalne.

Wiemy, że Państwo Polskie ma na to środki, rządzący wolą jednak przeznaczyć je na podwyżki dla Biura Ochrony Rządu oraz policji; historycznej IPN i politycznej ABW. Za skandal uważamy fakt, iż w momencie, gdy środowisko nauczycieli upomina się o godne traktowanie  Ministerstwo Edukacji trwoni dziesiątki milionów na realizację „mundurkowej fanaberii” ministra Giertycha.

Sekretarz Rady Miejskiej SLD - Jan Szumski
przewodniczący Rady Miejskiej SLD - Leszek Cybulski


Racja Polskiej Lewicy

Edukacja od wieków stała u podstaw rozwoju cywilizacyjnego społeczeństw, a nauczyciele byli jedną z najbardziej szanowanych grup zawodowych. Niestety, w ciągu kilkunastu ostatnich lat w Polsce można było zauważyć szereg przedsięwzięć umniejszających autorytet tej jakże ważnej profesji. Działań organizacyjnych związanych z niekończącymi się pseudoreformami, które wbrew założeniom, przynosiły wyłącznie bałagan w oświacie oraz decyzje powodujące realne ubożenie nauczycieli i ich rodzin.

Od  momentu, kiedy Ministerstwo Edukacji Narodowej przypadło we władanie skrajnej prawicy spod znaku Ligi Polskich Rodzin, wiedzieliśmy, że na pozytywne zmiany nie ma już szans. Nie sądziliśmy jednak, że może być aż tak źle. Ideologizacja treści nauczania, zarządzanie strachem, odznaczanie wątpliwych bohaterów, ministerialna buta itp. – to symbole polityki ministra Romana Giertycha. Określanie największego związku zawodowego nauczycieli mianem „radykalnej organizacji postkomunistycznej” przez wiceministra edukacji budzi już nie tylko oburzenie, ale i ogromny niesmak. Sposób traktowania przez obecny rząd nauczycieli, a w szczególności tych zrzeszonych w Związku Nauczycielstwa Polskiego, jest naszym zdaniem skandaliczny.

Racja Polskiej Lewicy, doceniając ogrom pracy i poświęcenia jakie nauczyciele wkładają w edukowanie dzieci i młodzieży, w pełni utożsamia się z postulatami kierowanego przez Pana związku zawodowego. Rozumiemy potrzebę strajku i radykalnego wyartykułowania żądań. W pełni tę formę popieramy i zachęcamy do odważnej walki o godne płace, prawa pracownicze i traktowanie każdego nauczyciela z szacunkiem, szczególnie przez władze publiczne.

Przewodniczący Racji Polskiej Lewicy
Jan Barański

 

Źródło: www.znp.edu.pl