WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Dziennik: Czas zmienić sposób uczenia

 

 

Olga Sobolewska, Michał Stangret

 

Wiceminister edukacji naciskał na dyrektorów szkół noszących imię Jana Pawła II, by ze względu na patrona nie włączyli się do strajku. - To podłość - mówią nauczyciele

Mirosław Orzechowski (LPR), wiceminister edukacji, tuż przed rozpoczęciem ostrzegawczej akcji strajkowej próbował wpłynąć na przedstawicieli szkół noszących imię papieża Polaka. Takich placówek jest w kraju blisko tysiąc.

- Na piątkowym zjeździe szkół im. Jana Pawła II w Ulanowie minister Orzechowski wmawiał nam, że nie możemy strajkować. Mówił, byśmy nie przyłączali się do strajku, bo nam nie wypada, bo nasze szkoły noszą imię Jana Pawła II. Powoływał się przy tym na nauczanie ojca świętego Jana Pawła II i cytował jego dzieła - mówi Zbigniew Gumiński, członek społecznej Rady Rodziny Szkół Noszących Imię Jana Pawła II.

Wiceminister nie poprzestał na słownym apelu. Naciskał też na Radę, by pismo takiej treści rozesłała do wszystkich szkół noszących imię Jana Pawła II. Ta się oparła. - Mimo całego szacunku do obecnej władzy to ja się z takim posunięciem nie zgadzam - mówi oburzona Halina Marciniak, szefowa Rady. - Jak można nas tak szantażować?

Czemu ministerstwo odwołało się do uczuć religijnych i największego autorytetu? Szkół imienia Jana Pawła II jest już w Polsce ponad 850. To potężna liczba, która mogła wyłamać się ze strajku przygotowywanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Ilu dyrektorów placówek się ugięło, można się tylko domyślać.

Organizatorzy strajku są zbulwersowani. - Osobiście takie naciski na szkoły odebrałem z dużym niesmakiem - mówi Sławomir Broniarz, szef ZNP. - Wiceminister Orzechowski potraktował instrumentalnie osobę papieża. To walka polityczna, gdzie nie przebiera się w środkach, nawet tych najbardziej żenujących. Ale to niejedyne ciosy poniżej pasa - wiemy, że na nauczycieli naciskali też kuratorzy, próbując ich przestraszyć i odwieść od strajku. Zbierali dane szkół, które deklarowały chęć przystąpienia, i nazwiska nauczycieli. Podobnie naciski próbowali wywrzeć także na samorządy. A teraz fałszowane są statystyki mówiące o ilości strajkujących szkół...

Dlaczego MEN próbował wpłynąć na nauczycieli, powołując się na autorytet papieża? Do zamknięcia wczorajszego numeru "Metra" nie doczekaliśmy się na wyjaśnienia wiceministra.

Źródło: Metro