WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Zapis czatu z prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem (30 maja)

 

 

Moderator: Ponownie witam Państwa i Pana Prezesa ZNP Sławomira Broniarza, który uczestniczy w drugim już czacie w Głosie Nauczycielskim w ciągu kilku dni.

ogrodniczka: Panie Prezesie, co z opcją "0" ?????????? jestem rozgoryczona.....

Sławomir Broniarz: Opcja zero została zgłoszona wczoraj panu premierowi Gosiewskiemu. Oczekujemy wsparcia innych partnerów społecznych

eugenia: czy awans zawodowy zostanie zniesiony, kiedy??? to najbardziej niesprawiedliwa rzecz, która spotyka młodych nauczycieli na początku ich pracy w szkole!

Sławomir Broniarz: To samo zdanie miało ZNP w 1998 roku - pozostaliśmy osamotnieni. W dniu dzisiejszym, rozmawiając o zmianach zasad wynagradzania, założyliśmy potrzebę rozmowy także o stopniach awansu zawodowego, ale prosimy o sugestie w tej sprawie.

1944: Panie Prezesie, co z postulatem wyrównania subwencji do rzeczywistych kosztów funkcjonowania oświaty???? zwiększenie subwencji jest szansą na normalne zarobki również dla administracyjnych pracowników oświaty

Sławomir Broniarz: Żądanie PKB z przeznaczeniem na edukację zawiera w sobie także i ten postulat. Istnieje pełna zgodność, że 5, 6 proc. PKB pozwoli zrealizować nasz postulat dotyczący wzrostu płac nauczycieli i pracowników oświaty.

eugenia: dlaczego nauczyciel kontraktowy za tę sama pracę otrzymuje połowę pensji nauczyciela dyplomowanego??? czy uważa Pan, że to w porządku???

Sławomir Broniarz: Nie, ale ZNP w 1998 r. przegrało z ministrem Handke, którego wsparła Solidarność.

nauczycielka: witam, chciałam zapytać, dlaczego w czasie konferencji prasowej nikt nie wspomniał o pracownikach oświaty (woźnych, sprzątaczkach...). Oni też brali udział w strajku!

Sławomir Broniarz: ZNP podziękował wszystkim pracownikom uczestniczącym w strajku. Czyniłem to wielokrotnie w rozmowach z mediami, prezesami Oddziałów i Okręgów. Jeszcze raz wszystkim dziękuję.

Ifigenia: Jak ocenia Pan udział pracowników oświaty w strajku ostrzegawczym?

Sławomir Broniarz: Mogło być lepiej, ale blisko 200 tys. też jest liczbą imponującą.

mab: Panie Prezesie, czy warto było tak walczyć o te wcześniejsze emerytury, skoro nauczyciele boją się poprzeć Pana i ZNP przyłączając się do strajku? Może lepiej by było, gdyby przyszła do zawodu, a wtedy może i do Związku, rzesza młodych ludzi, ambitnych, wykształconych...

Sławomir Broniarz: Najważniejsze są płace. Walka o emerytury wynikała z kalendarza organizacji pracy szkoły. To jest walka o młodych nauczycieli, oni też będą kiedyś emerytami.

ogrodniczka: Co Pan rozumie przez innych partnerów społecznych w kontekście opcji zero ???

Sławomir Broniarz: Solidarność i Forum Związków Zawodowych.

zdziwiony: Panie prezesie. Czy ZNP zrezygnowało ze sztandarowego postulatu utrzymania emerytur na obecnych zasadach? Przeczytałem na stronie GN tylko o liście Giertycha do kuratorów. Czy więc już starsi nauczyciele mają pakować walizki?

Sławomir Broniarz: Polecam uważną lekturę stanowisk Związku Nauczycielstwa Polskiego, zamieszczaną także na łamach GN. Z niczego nie zrezygnowaliśmy.

wojtek: Szanowny Prezesie! Jeszcze raz pytam, czy istnieje szansa utrzymania wcześniejszych emerytur do 2008 dla nauczycieli, którzy nie spełnili warunków do 2007 r.?

Sławomir Broniarz: Czynimy non stop zabiegi. Kolejna tura rozmów 6 czerwca br., ale obawiam się, że w tych żądaniach jesteśmy osamotnieni.

eugenia: dlaczego zgodziliście sie na 10% podwyżki w przyszłym roku. chociaż zakładaliście 20%???

Sławomir Broniarz: Ale mówimy wyraźnie! 20 proc. w dwa lata. Możemy żądać 100 proc., co pozostanie tyle nierealne, co śmieszne i nieuczciwie wobec środowiska, bo nie będziemy tego w stanie spełnić.

Ifigenia: Czy nie uważa Pan, że należy utrzymać przywilej wcześniejszego przechodzenia na emeryturę? Jakie jest stanowisko ZG ZNP i rządu?

Sławomir Broniarz: Polecam lekturę stanowisk Związku; stanowisko rządu jest temu przeciwne.

nauczycielka: w czasie poprzedniej rozmowy powiedział Pan, że za godziny strajku nie potrąca się pensum nauczycielowi, który zadeklarował chęć udziału w strajku. W praktyce wygląda to jednak inaczej. Dyrektorzy zapowiedzieli potrącenia z wypłaty jeszcze przed podjęciem ...

Sławomir Broniarz: Potrącenia za strajk - to przedmiot negocjacji między oddziałem a pracodawcą, a z pensum nikt Pani tego nie potrąci. To jest zadanie dla organizatora protestu w szkole. Ogromna większość samorządów jednoznacznie zdecydowała - nie potrącać za strajk.

eugenia: co radzi Pan młodym nauczycielom, którzy po 4 latach pracy w szkole są wypaleni zawodowo???

Sławomir Broniarz: Po czterech latach pracy? Zmianę zawodu.

Kasia: Czy dzisiejsze spotkanie z Solidarnością to prognostyk wspólnej walki ZNP i Solidarności o wszystkich nauczycieli? Czy jest szansa na dłuższą współpracę, czy to tylko chwilowy rozejm?

Sławomir Broniarz: Pytanie to proszę kierować do pana Kubowicza i jego kolegów. Związek nigdy nie odmawiał współpracy. Ile razy jednak można wybaczać zarzuty i publiczne oczernianie naszej organizacji.

1944: czy związek ma jakieś rozwiązania, które zwiększą szansę na zatrudnienie osób młodych w oświacie?

Sławomir Broniarz: Tak. Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Wyższe płace, ale także DOBÓR do zawodu najbardziej oczekiwanych.

Ifigenia: Od kiedy miałaby obowiązywać podwyżka zasadniczej pensji dla stażysty do 100% kwoty bazowej?

Sławomir Broniarz: Od 1 stycznia 2009 roku.

nauczycielka: Panie Prezesie, nie chodziło mi o podziękowania dla pracowników oświaty, ale o konkretne informacje na temat ich zarobków.

Sławomir Broniarz: Polecam lekturę stanowisk i uważne słuchanie prezesa, a także lekturę najbliższego GN. Płace administracji i obsługi ustalane są z samorządem terytorialnym; jest to zadanie dla zarządu oddziału.

eugenia: jakie kroki zostały podjęte ze strony ZNP w celu zniesienia awansu nauczycielskiego, dokładniej mówiąc w celu zlikwidowania kolosalnych różnic w wynagrodzeniu nauczyciela stażysty czy kontraktowego, a nauczycielem dyplomowanym???

Sławomir Broniarz: W 1998 r. tylko ZNP było przeciwne czterem stopniom awansu zawodowego. Dzisiaj wymaga to zmiany Karty Nauczyciela, ale jesteśmy gotowi przedstawić rządowi propozycje w tym zakresie.

krzysiek: Panie Prezesie, czy w skład 10% podwyżki w przyszłym roku wchodzi inflacja i redukcja klina podatkowego?

Sławomir Broniarz: ZNP proponuje 10 proc. plus inflację. Nie jesteśmy zwolennikami klina podatkowego.

ogrodniczka: postawmy sprawę jasno ! Utrzymanie warunków do przejścia na emeryturę po 2007 dla średniej grupy wiekowej jest tylko hasłem

Sławomir Broniarz: Od 2004 r. udało się to przesunąć do 2007 r. Strajk 60 proc., to moim zdaniem za mało, aby już na starcie przekonać rząd do naszych racji.

Wojciech: Czy szczerze wierzy Pan w zapewnienia Giertycha, że w przyszłym roku będą podwyżki? Musi Pan przyznać, że to zapewnienia na wyrost. Bez PiS-u nic nie zrobią. Może więc zamiast z Giertychem trzeba gadać z Kaczyńskim?

Sławomir Broniarz: rozmawialiśmy z premierem tydzień temu. Dzisiaj również. wielokrotnie podkreślałem, że oczekujemy stanowiska PiS. W tej chwili toczą się rozmowy koalicji.

1944: czy popiera Pan postulowane przez SLD wstrzymanie obniżki skladki rentowej i przeznaczenie tych środków na podwyżki w służbie zdrowia i szkolnictwie?

Sławomir Broniarz: Tak, ale nie jest to tylko postulat SLD. Podobnie myśli ZNP. To jest 19 mld zł do wykorzystania.

hania: jaki zakres prac podjąć może komisja, dziś zapowiadana na konferencji prasowej, w temacie kształcenia nauczycieli?

Sławomir Broniarz: Po pierwsze, zmiany programowe z położeniem nacisku na psychologię i pedagogikę oraz praktyki szkolne, przyjrzenie się jakości studiów na wielu uczelniach, to tyko wstępne propozycje.
nauczycielka: Panie Prezesie, mogą mi potrącić za strajk, proszę bardzo :) Czuję się jednak niezręcznie wobec kolegów, którzy przyszli na strajk, mimo że nie mieli zajęć i też będą mieli potrąceni z pensji.

Sławomir Broniarz: To jest absurd. Nikt, kto w czasie wolnym od zajęć uczestniczył w akcji strajkowej, nie może mieć potrącone za strajk, bo oznaczałoby to, że jeżeli ktoś w czasie wolnym przychodzi do szkoły, aby wypełnić dziennik, powinien mieć za to zapłacone.

hania: moje wrażenia po strajku na moim terenie: ludziom się nie chce... niech to inni za mnie zrobią.. tych innych było - u nas - 10%, mimo wszystkich działań podjętych przez oddział....

Sławomir Broniarz: Dziękuję za tyle.

niestrajkujący: czy jest pan zadowolony z efektów strajku?

Sławomir Broniarz: Na efekty musimy jeszcze poczekać, na razie rozpoczęły się rozmowy, których bez strajku nie byłoby.

Ifigenia: Czy jest możliwa publiczna debata z p. Kubowiczem i stroną rządową w mediach? (wyjaśnienie niedomówień i oskarżeń?)

Sławomir Broniarz: Taka debata była wczoraj w TVP3. Natomiast publiczna debata, choćby za pośrednictwem mediów, toczy się stale.

linijka: Chcę się podzielić krótką dygresją na temat strajku w mojej szkole. Wczoraj rano zostaliśmy zebrani w pokoju nauczycielskim przez panią dyrektor. Wśród nauczycieli byli moi koledzy z ZNP, uzbrojeni w nasze związkowe znaczki i gotowi do strajku...

Sławomir Broniarz: Proszę o pełen tekst na adres znp@znp.edu.pl

mab: Czy ZNP będzie walczył o swoje dobre imię (np. przed sądem), czy też może zapowiedź przyznania KEN-ów załatwia sprawę min. Orzechowskiego?

Sławomir Broniarz: Sprawa ministra Orzechowskiego była przedmiotem rozmowy z ministrem Giertychem. Wniosek do sądu jest gotowy.

ogrodniczka: mówimy cały czas o nauczycielach - co z nauczycielami pracującymi w tzw. integracji - ni pies ni wydra. Praca niewspółmierna do pracy w "normalnych" placówkach i przy najgorszej opcji do 60 lat ???? szok !!!!!

Sławomir Broniarz: Mówiąc o nauczycielach mówimy o wszystkich nauczycielach.

eugenia: jeśli chcecie dobierać odpowiednie osoby, najpierw musicie tym osobom zagwarantować odpowiednią płacę, nie taką na poziomie 1000 zł netto

Sławomir Broniarz: Jesteśmy zgodni.

brzozi: Kiedy związek uelastyczni swoją działalność, organizując np dla członków Związku bezpłatne szkolenia finansowane z EFS

Sławomir Broniarz: Realizuje to OUPiS Placówka - pani Małgorzata Chicińska, która stale organizuje te szkolenia.

jaro: Czy Pana zdaniem nowy rok szkolny zacznie się kolejnym strajkiem nauczycieli? Czy jest realna szansa na przełom, bo chyba mgliste obietnice 10 % podwyżki (nawet nie wiadomo brutto, czy netto) nikogo nie zadawalają?

Sławomir Broniarz: to zależy od stanowiska większości koalicyjnej, ale także od naszej determinacji. Kierownictwo Związku jest gotowe.

1944: oczywiście, że poparcie dla postulatów powinno być większe niż 60%,ale takie jest środowisko nauczycieli, niestety. Pozostali pewnie liczą, że skorzystają na wysiłku i poświęceniu strajkujących, bo że nie chcą podwyżek - nie wierze:)

nauczycielka: Czy nie sądzi Pan, że popularność ZNP byłaby większa, gdyby Zarząd był apolityczny? Państwo zbyt często podkreślali swe sympatie do SLD.

Sławomir Broniarz: Rozmawiamy z każdym, kto chce z nami rozmawiać. Jeżeli taką wolę wyrazi PiS lub PO, nie odmówimy. Oczekujemy na zaproszenie.

Ifigenia: Czy nie uważa Pan, że dodatek za staż powinien być wypłacany do końca kariery zawodowej?

Sławomir Broniarz: Najważniejszą rzeczą jest godziwe wynagrodzenie zasadnicze. Wszystko inne jest pochodną, która tylko zaciemnia obraz.

tomi: Dlaczego ZNP ciągle toleruje funkcjonowanie w rządzie tak opryskliwego, nienawidzącego nauczycieli i niekompetentnego polityka jak Orzechowski? Może zamiast wniosku o odwołanie Giertycha powinniście złożyć wniosek o wykluczenie jego z rządowej ławy?
Sławomir Broniarz: osoba ministra Orzechowskiego była dzisiaj przedmiotem rozmowy z ministrem Giertychem. Odwołanie ministra w warunkach obecnej większości koalicyjnej jest niestety nierealne.

domator: Jak pan skomentuje list ministra Orzechowskiego do przedstawicieli szkół im. Jana Pawła II, w którym apeluje, by nie brali udziału w strajku? Mnie on zbulwersował...

Sławomir Broniarz: Mnie również. Rozmawialiśmy na ten temat z ministrem Giertychem, oczekując reakcji.

Ifigenia: Popieram zmiany (przygotowanie przyszłych kadr), ale ważna jest również sprawa predyspozycji psychicznych, których w tej chwili nikt nie sprawdza.

Sławomir Broniarz: Moim zdaniem, dobór do zawodu nauczyciela powinien rozpocząć się już w pierwszej klasie licea. Podzielam opinię.

dwalcz: do 1944: dziwi cię, że takie małe poparcie? A con wierzysz, że 2 godziny strajku cos zmienią?

Sławomir Broniarz: To jest pytanie do szeregowych członków Związku, nauczycieli, pracowników administracji. Kierownictwo Związku nie musi być namawiane, ale strajk trzech osób niczego nie zmieni. Natomiast cofać nie mamy się dokąd, ani nie mamy z czego ustępować.

rankor: Panie Prezesie - proszę o konkrety: jakie są granice ustępstw ZNP w konkretnych sprawach (czy ZNP przystanie na ministrowe 10%?) i jaki jest dalszy scenariusz protestu?

Sławomir Broniarz: Oczekujemy 20 proc. wzrostu wynagrodzeń do 2009 r.

eugenia: co Pan radzi młodym nauczycielom, którzy chcą odejść ze szkoły ze względu na niskie płace????

dwalcz: U mnie już to widać, nie ma chętnych do pracy od września:)

Sławomir Broniarz: dlatego dla Związku najważniejszą rzeczą jest wzrost wynagrodzeń i otwarcie szkół na młodych.

sprawiedliwy: Dlaczego ZNP nie dba o wszystkich nauczycieli, a tylko o niektórych? Wcześniejsze emerytury powinny być dla wszystkich, a nie tylko dla tych, którzy się "załapią" do roku 2011.
wojtek: Jaka jest różnica między nauczycielem z 29-letnim stażem a 30-letnim, któremu się udało zalapać w ostatniej chwili na wcześniejszą emeryturę? Jak to się ma wobec Konstytucji mówiącej o równości społecznej?

Sławomir Broniarz: Polecam lekturę stanowisk Związku. O tym mówiliśmy wczoraj premierowi Gosiewskiemu. Jaki był udział w strajku Pana? Bardziej właściwe są prawa nabyte i tzw. opcja zerowa, co jest postulatem Związku Nauczycielstwa Polskiego.

nauczycielka: Słyszałam od koleżanek, że wielu dyrektorów i samorządowców próbowało wywierać nacisk na nauczycieli i pracowników oświaty, aby nie podejmowali strajku...

Sławomir Broniarz: takie naciski, to fakt. Dziwię się, bo każdy z tych dyrektorów jest przede wszystkim nauczycielem. A starania Związku dotyczą wzrostu nakładów na edukację. Leży to w interesie samorządu.

goga: Czy organ prowadzący może nie potrącić z pensji tych dwóch godzin

Sławomir Broniarz: Tak.

nauczycielka: Czy dyrektor, który zajął się uczniami w czasie strajku, może wypisać sobie zastępstwa?

Sławomir Broniarz: Nie powinien, bo organizacja pracy szkoły jest zadaniem dyrektora, ale może o to wnioskować do jednostki samorządu terytorialnego.

1944: do dwalcz - ja popieram strajk w stylu górników;) Ale po pierwsze nie ja decyduję, a po drugie tu poparcie byłoby jeszcze mniejsze, niestety.

eugenia: dlaczego w mediach, na stronie związku również wprowadza się ludzi w błąd podając średnie wynagrodzenie, które nie jest adekwatne do tego, co nauczyciel zarabia????

Sławomir Broniarz: Polecam wnikliwą lekturę art. 30 ustawy - Karty Nauczyciela. Niestety, co jest naszym paradoksem, wszystkie strony mówią prawdę.

rankor: Oczekuję na na konkretną, a nie mętną odpowiedź typu: oczekujemy 20% wzrostu wynagrodzeń do 2009. Wie pan, ile to jest te żałosne 20% za 2 lata?

Sławomir Broniarz: 100 proc. kwoty bazowej dla nauczyciela stażysty, co będzie skutkowało wzrostem wynagrodzeń dla pozostałych stopni awansu zawodowego.

igrek: Dlaczego ZNP, organizując strajk, nie połączyło sił z lekarzami? Może taki zmasowany protest pokazałby rządzącym, że wszystkie istotne segmenty, za które odpowiada państwo, leżą...

Sławomir Broniarz: Proponowaliśmy panu Bukielowi wspólny protest, był w ZG i propozycję odrzucił.

jol: Jak Pan skomentuje groźby opolskiego kuratora Zająca, który zapowiedział, że wszystkim, którzy przystąpili do strajku, nie ujdzie to płazem

Sławomir Broniarz: Strajk w Opolu był legalny. Kuratorowi polecimy lekturę Ustawy o systemie oświaty. Kurator nie ma prawa wyciągać żadnych konsekwencji wobec nauczycieli.

ian: Czy Związek przewiduje jeszcze jakąś akcję protestacyjną przed końcem roku szkolnego?

Sławomir Broniarz: To może być tylko decyzja ZG (74 osoby).

gwg: Panie Prezesie - uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na nurtujący nie tylko mnie, ale również moich nauczycieli problem. Pytanie brzmi: czy nauczyciele, którzy do końca tego roku nabędą uprawnienia emerytalne, będą mogli przejść na emeryturę na starych zasadach?

Sławomir Broniarz: Dzisiaj na wniosek ZNP wicepremier Giertych miał przesłać do wszystkich kuratorów oświaty list w tej sprawie, który będzie gwarancją dla wszystkich osób, które są w takiej samej sytuacji, jak Pan.

rankor: Po raz kolejny pytam: jakie są granice ustępstw TERAZ?!

Sławomir Broniarz: Powtarzam raz jeszcze: 10% podwyżki plus inflacja w 2008r., i co najmniej taka sama podwyżka w kolejnym.

eugenia: Panie Prezesie !!!! proszę zrozumieć, że nauczyciele nie zadowolą się już 20% w ciągu dwóch lat. Tu potrzeba 50% od teraz !!!!!!!!!!!!

Sławomir Broniarz: Ja to wiem.

rankor: kiedy te 100% bazowe ma wejść? w grudniu odchodzę na emeryturę!

Sławomir Broniarz: Postulaty płacowe dotyczą przyszłego roku, w tym roku sprawa budżetu i podwyżek jest zamknięta.

eugenia: proponuję podnieść nauczycielom stażystom i kontraktowym, oni maja najmniej. Co Pan na to???

Sławomir Broniarz: Pensje wszystkich nauczycieli liczone są od stawki, jaką otrzymuje nauczyciel stażysta. Ten dostaje na rękę 986 zł, podczas gdy opiekunka w Warszawie, zajmująca się jednym dzieckiem, 1500 zł.

goga: Dlaczego tak dużo osób wypisuje sie z ZNP; zna Pan przyczynę?

Sławomir Broniarz: ale jeszcze więcej zapisuje się. Natomaist ZNP, to przede wszystkim Ogniska w szkołach. Ich brak aktywności, konformizm, uległość wobec dyrekcji i organów prowadzących często przynosi takie skutki.

nauczyciel33: Czy dyrektor szkoły może uznać strajk za nielegalny (przerwane rozmowy mediacyjne ze strony samorządu) i może wpisać nagany do akt osobowych pracownikom strajkującym?

Sławomir Broniarz: Nie. Odpowiedź na to znajdujemy w art. 12 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

eugenia: u mnie w szkole dodatek za wychowawstwo wynosi 55 zł brutto. To skandal. nie sądzi Pan???

Sławomir Broniarz: Tak, ale to jest zadanie dla zarządu oddziału, który negocjuje z gminą regulamin wynagradzania.

rankor: Czyli w tym roku już nic nie dostaniemy? A w nowym roku tylko 10%?! O to jest ten strajk?!

Sławomir Broniarz: Wzrost wynagrodzenia o 20 % jest zadaniem Związku.

nauczyciel33: Czy pracownicy administracji i obsługi mogli wziąć udział w strajku? Samorządy mają inną interpretacje "pracownika samorządowego"

Sławomir Broniarz: Mogli wziąć udział w strajku. Są oni pracownikami szkoły.

brzozi: Proszę wymienić, jakie korzyści posiada członek ZNP ? Strajkuje za innych, dba o sprawy innych nauczycieli i co naprawdę z tego ma ? Dokładnie nic.

Sławomir Broniarz: Prawo polskie nie rozróżnia pracowników należących i nienależących do związku, a więc wzrost płac jest równy dla wszystkich. Jedyne, co może związek zaoferować, to pomoc, preferencje i ulgi dla swoich członków w korzystaniu z kursów, szkoleń, wypoczynku...

Ifigenia: Czy prezes oddziału może wpływać na wybór prezesa ogniska? U mnie to osoba (w ognisku) niekompetentna.

Sławomir Broniarz: Wybór może tylko odbywać się w tajnym głosowaniu. To powinno uniemożliwić manipulację. Wpływ prezesa Oddziału jest niedopuszczalny.

Max: Panie Prezesie, czy przesunięcie terminu przechodzenia na wcześniejsze emerytury oznacza, że po spełnieniu wymogów w latach 2008-2011 też można odejść?

Sławomir Broniarz: Tak. zostańmy w pracy. W dniu dzisiejszym minister Giertych zobowiązał się wysłać list do kuratorów na ten temat.

nauczycielka: Uległość związkowców, czy w ogóle nauczycieli wobec dyrektora, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, jest często wynikiem uwag typu: "mam pełną teczkę podań o pani miejsce"

Sławomir Broniarz: Trzeba się zastanowić, czy jestem przygotowany na bycie prezesem oddziału lub ogniska. Wybory są okazją do weryfikacji tej oceny.

eugenia: Ustalmy raz na zawsze spójne przepisy wynagradzania za matury, wychowawstwo, niech będą jednolite dla wszystkich; dlaczego jeden ma mieć więcej tylko dlatego, że pracuje w większym mieście????

Sławomir Broniarz: Stanowisko Związku znają kolejni ministrowie. Potwierdził je także wyrok Sądu Najwyższego na temat wynagrodzenia za matury. Decyzję w sprawie rozporządzenia na ten temat może wydać tylko minister edukacji. W 1998 r. ZNP było osamotnione w dyskusji z ministrem...

max: A co w sytuacji, gdy uzyskam te uprawnienia w latach 2008-2009?

Sławomir Broniarz: Dzisiejszy stan prawny pozostawia jedynie emeryturę pomostową, choć rozmowy z wicepremierem Gosiewskim 6 czerwca będą okazją do powtórzenia naszych żądań.

moderator: Czas czatu mija. Kończymy spotkanie z Panem Prezesem. Dziękujemy bardzo Panu Prezesowi i wszystkim uczestnikom.

Sławomir Broniarz: Dziękuję bardzo.

 

Źródło: www.glos.pl