WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Spotkanie u ministra Giertycha

 

 

W siedzibie MEN odbyło się w środę (30 maja br.) spotkanie kierownictw ZNP i oświatowej "Solidarności" z wicepremierem, ministrem edukacji Romanem Giertychem i wiceministrem edukacji Sławomirem Kłosowskim.

Podjęto kilka decyzji.

Już w najbliższym czasie zostaną powołane trzy zespoły robocze, w skład których wejdzie po dwóch przedstawicieli MEN, ZNP i oświatowej "S", które się zajmą:
 
- przygotowaniem zmian dotyczących finansowania systemu oświaty (w tym także nauczycielskimi płacami),
- zmianami w systemie oświaty (m.in. problemami szkolnictwa zawodowego, liceów i wychowania przedszkolnego),
- kształceniem nauczycieli.

Jest to odpowiedź na postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego, których realizacji Związek domaga się od dawna – powiedział GN Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Nie od dziś Związek zwraca uwagę na problemy nauczycieli zawodu, którzy w większości są absolwentami Studiów Nauczycielskich.

Postanowiono również, że już dziś Roman Giertych wyśle pismo do kuratorów oświaty z prośbą o przekazanie dyrektorom szkół pisma rzecznika prasowego rządu Jana Dziedziczaka. Rzecznik pisze w nim, że nauczyciele, którzy nabędą uprawnienia do emerytury z art. 88 Karty Nauczyciela do końca grudnia 2007 r. nie muszą rozwiązywać stosunku pracy w tym roku. Mogą to zrobić w wybranym przez siebie terminie w latach następnych.

GN dowiedział się, że rząd postanowił przeprowadzić zmiany w odpowiednich przepisach Karty Nauczyciela korzystając z szybkiej ścieżki legislacyjnej – co oba oświatowe związki zawodowe przyjęły z zadowoleniem.

Wicepremier zapowiedział, że będzie wnioskował o 10 proc. podwyżkę nauczycielskich płac w budżecie na 2008 rok i obiecał zabiegi o podwyżki w latach następnych. Pozostaje do ustalenia, czy te 10 proc. zostanie powiększone o inflację.

Jednocześnie Giertych odniósł się pomysłu znanego jako klin podatkowy. Podkreślił, że nie jest entuzjastą tego rozwiązania, ponieważ oszczędności, szacowane na 19 mld zł nie zostaną przeznaczone wyłącznie dla nauczycieli.

Minister edukacji, przypominając, że średni wzrost płac w Polsce jest obecnie szacowany na ok. 9 proc. podkreślił, że nie widzi powodów, dla których podobny wskaźnik nie powinien obejmować również nauczycieli.

Do końca roku szkolnego zostaną przyznane medale KEN nauczycielom rekomendowanym przez ZNP. Wnioski o przyznanie tych odznaczeń już w ubiegłym roku zostały pozytywnie zaopiniowane przez powołaną przez MEN komisję. Jej przewodnicząca, Sylwia Kulik z oświatowej „S”, podkreślała, że merytorycznie wnioski były bez zarzutu. Mimo to minister Giertych w ostatniej chwili wstrzymał ich przyznanie. Na dzisiejszym spotkaniu zadeklarował jednak, że prace nad ponowną weryfikacja wniosków zostaną przyspieszone.

Przedstawiciele ZNP rozmawiali z Giertychem również o tegorocznych negocjacjach płacowych, zwieńczonych stosownym rozporządzeniem. Związek uznał, że rozporządzenie to zostało wydane przed formalnym zakończeniem negocjacji i przed podpisaniem ewentualnego protokołu rozbieżności. Dlatego w tym roku ZNP skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, w którym wystąpił o sprawdzenie, czy minister edukacji miał prawo wydać taki akt prawny.

W czasie dzisiejszego spotkania Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział, że wycofa z Trybunału Konstytucyjnego ten wniosek – uzasadniając to chęcią skupiania się nie na sporach na płaszczyźnie prawnej, a na skutecznej walce o większe środki finansowe dla nauczycieli w roku przyszłym i następnych.

Sławomir Broniarz powiedział GN, że najwyższy czas, by rozmawiać o pieniądzach dla oświaty, ponieważ czerwiec jest miesiącem, w którym rząd musi przedłożyć Komisji Trójstronnej zarys planu budżetowego na rok przyszły.


Na konferencji prasowej po spotkaniu minister Giertych wrócił do tematu platformy dla edukacji, który poruszył 15 maja na posiedzeniu Zarządu Głównego ZNP. W zamyśle szefa resortu platforma ma stanowić rodzaj oświatowego lobby ponad podziałami politycznymi. Giertych podkreślał, że dzisiejsze rozmowy w MEN ze związkami zawodowymi mogą stać się początkiem budowania takiej właśnie platformy. (A, Głos Nauczycielski)

 

Źródło: www.znp.edu.pl