Nowy spis lektur ministra edukacji

Nowy spis powstał po konsultacji z nauczycielami - zapewnia rzecznik prasowy MEN Aneta Woźniak. spis ma być punktem wyjścia dla szkół, ponieważ nauczyciele sami moga dobierac lektury dla swoich uczniów. Tytuły zostały skonsultowane pośród grupy nauczycieli wybranych z kazdego województwa. I tak, w szkole podstawowej w klasach 1-3 uczniowie moga sięgnąć po:

"Kubusia Puchatka"
"Jacka, Wacka i Pankracka"M.Jaworczakowej
"Plastusiowy pamiętnik" M.Kownackiej
"Awantura o Basię" K. Makuszyńskiego

Prawdziwe radykalne "czystki" zaczynają sie w liceum - tam oto ze spisu usunięto:

"Cierpienia młodego Wertera" Goethego.
"Proces" Kafki,
"Ferdydurke", "Trans-Atlantyk" Gombrowicza
  "Szewcy" Witkacego
"Zbrodnia i Kara" Dostojewskiego
"Inny świat" G. Herlinga-Grudzińskiego

R.Giertych przyznaje, że nie miał wpływu na spis lektur, ale sam zdecydowanie woli Sienkiewicza od Gombrowicza.

W nowym kanonie MEN jest prawie 50 nowych pozycji, wśród nich trzy powieści Jana Dobraczyńskiego, pisarza i działacza katolickiego, przed wojną członka Stronnictwa Narodowego. MEN tłumaczy, że są nacechowane "wielkim ładunkiem patriotyzmu i wartościami chrześcijańskimi". Książka Jana Pawła II ("Pamięć i tożsamość") oraz opowieść o papieżu - "Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża" (jako przykład literatury biograficznej) pióra publicysty Pawła Zuchniewicza. Dodany został także "Cesarz" Ryszarda Kapuścińskiego, czym chwalił się dwa dni temu podczas konferencji prasowej min. Giertych, oraz powieść "Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego.

Do spisu dołożono też "Obronę Sokratesa", zresztą błędnie przypisując jej autorstwo Arystotelesowi. Tymczasem "Obrona" to jeden z dialogów Platona. Dodano także ulubione powieści Giertycha: "W pustyni i w puszczy",  "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, "Opowieści z Narni" C. L. Lewisa.

Przeciwko projektowi protestują poloniści, artyści, pisarze i politycy: Wisława Szymborska, Maria Janion, Stefan Chwin, Henryk Markiewicz,Pen Club, Polska Izba Książki, poloniści z UMCS w Lublinie.  Nawet Marek Jurek przynał, że nie rozumie decyzji MENu, przecież " Dostojewski to jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, ulubiony pisarz naszego papieża, a "Szewcy" Witkiewicza to wielki dramat antytotalitarny". Premier Jarosław Kaczynski oświadczył w Programie 1 PR, ze nowy spis jest ponurym zartem i nie pozwoli, aby klasyczne dzieła zniknęły z kanonu.

Z ostatniej chwili: na listę dodano z powrotem "Inny Świat" G. Herlinga-Grudzinskiego.

Źródło: Gazeta Wyborcza