WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Okrągły stół dla sfery budżetowej

 

 

ZNP domaga się od premiera Jarosława Kaczyńskiego zwołania okrągłego stołu sfery budżetowej – ogłosił 2 lipca na konferencji prasowej Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Miejsce przy nim powinni mieć przedstawiciele: służby zdrowia, kultury, służb mundurowych, edukacji i nauki.

Celem spotkania z udziałem premiera i ministra finansów, edukacji, szkolnictwa wyższego i kultury powinno być określenie zarówno bieżącej sytuacji tych dziedzin i zatrudnionych w nich osób, jak i perspektyw na najbliższe lata. Celem powinno być również wskazanie zasad finansowania, jak i wysokości nakładów na te dziedziny w roku 2008 i w latach następnych.

- Chodzi o to, żeby nie wyrywać sobie nawzajem pieniędzy, ale wspólnie skorzystać ze wzrostu gospodarczego państwa, w którym – póki co – główny udział mają pracownicy sektora gospodarki – tłumaczy Broniarz. ZNP oczekuje od premiera jednoznacznej odpowiedzi: jak w przyszłorocznym budżecie usytuowane będą: edukacja, nauka, służba zdrowia.

- Wielokrotnie nasze środowisko podkreślało potrzebę rzeczywistego dialogu, który służyć powinien rozwiązywaniu problemów. ZNP jest gotowy do takiej dyskusji – podkreśla prezes ZNP. - Czekamy na odpowiedź rządu. Oby nie przyszła za późno.

Zwołanie Okrągłego stołu jest także apelem do przedstawicieli związków zawodowych działających w sferze budżetowej o wspólną walkę o godność pracowniczą, o kompetentne zarządzanie, o właściwy poziom finansowania w tym także o odpowiedni poziom wynagradzania zatrudnionych pracowników.

- Edukacja, służba zdrowia, ale i nauka znajdują się na samym końcu jeżeli chodzi o wysokość nakładów z budżetu państwa. W edukacji jest to poniżej 3 proc. PKB, w nauce poniżej 1 proc. Sytuacja służby zdrowia nie wymaga komentarza. Wysokość nakładów ma bezpośredni wpływ na sytuację bieżącą, ale i w czarnych barwach rysuje przyszłość tych dziedzin życia społecznego, które finansowane są z budżetu państwa – uważa Broniarz.

Związek chce także, żeby minister edukacji odpowiedział na pytanie, jak zamierza zrealizować swoje zapowiedzi dotyczące 10-12 proc. wzrostu płac nauczycieli w 2008 r., skoro LPR w piątek (29.06) jednogłośnie odrzuciła propozycję zmiany art. 30 Karty Nauczyciela.
ZNP przygotował swój projekt w tym zakresie. Mówi on o podniesieniu udziału nauczyciela stażysty w kwocie bazowej określonej dla państwowej sfery budżetowej z 82 proc. obecnie do 92 proc. od 1 stycznia 2008 roku i osiągnięciu 100 proc. w roku 2009. (GN)

 

Źródło: Głos Nauczycielski (przedruk ze strony www.znp.edu.pl)