WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Nauczyciele ugrali swoje

 

 

Data: 28.07.2007 0:00:00
Autor: Anna Sieczkoś
Strona: 11
Dział: finanse wydarzenia
Gazeta: Parkiet

Na wczorajszym posiedzeniu Komisji Trójstronnej rząd, pracodawcy i związkowcy doszli do porozumienia w sprawie emerytur pomostowych. Prawo do nich będą mieli m.in. nauczyciele

Nauczyciele dostaną emerytury pomostowe – zdecydował rząd na wczorajszym posiedzeniu Komisji Trójstronnej. Oznacza to, że prawo do wcześniejszych świadczeń obejmie grupę ponad 300 tys. obywateli. – Emerytury pomostowe będą miały charakter wygasający – twierdzi Romuald Poliński, wiceminister pracy i polityki społecznej. – Prawo do skorzystania z nich będą miały osoby urodzone przed 1969 rokiem, które wykonywały pracę wszczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – dodaje.
Spór o definicje Największy spór dotyczył właśnie tych dwóch definicji pracy, na podstawie których rząd ma przyjąć, w formie rozporządzenia, szczegółowy wykaz zajęć uprawniających do wcześniejszych świadczeń emerytalnych. –Zdefinicji pracy o szczególnym charakterze wykreślony został kontrowersyjny zapis, który dawałby prawo do emerytur pomostowych bardzo wielu grupom – mówi wiceminister Poliński. – Jednak nauczyciele mieszczą się w tej definicji – dodaje.
Rząd nie zdąży z ustawą?
Szczegółowy wykaz zajęć ma być przedstawiony na posiedzeniu komisji dopiero 17 sierpnia. Ponadto nie ma jeszcze zgody wszystkich stron co do ostatecznego kształtu drugiej definicji, pracy w szczególnych warunkach. W tej sytuacji nie wiadomo, czy Rada Ministrów przyjmie projekt 31 lipca, jak zapowiadał wcześniej wicepremier Przemysław Gosiewski.
– Sprawa jest bardzo pilna. Sądzę jednak, że prace będą przebiegały na tyle szybko, aby ustawa weszła w życie z początkiem 2008 roku – mówi wiceminister. Wykaz w rozporządzeniu Z decyzji rządu w sprawie emerytur pomostowych zadowoleni są przedstawiciele związków zawodowych, chociaż nie do końca. – Nie podoba nam się pomysł, aby wykaz prac znalazł się w rozporządzeniu, które można zmienić w ciągu dwóch dni – twierdzi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Będziemy przekonywać parlamentarzystów, aby wpisać listę prac do ustawy – dodaje. Związkowcy będą również postulować, aby emerytury pomostowe były wyższe od tych, jakie proponuje rząd.
Budżet mniejszy o 13 mld zł Zdaniem Jeremiego Mordasewicza, eksperta PKPP „Lewiatan”, emerytury pomostowe dla nauczycieli będą kosztować budżet około 13 mld zł. –Dobrze jednak, że rząd jest zdeterminowany i chce, aby ustawa weszła wżycie w 2008 r. Jej brak oznaczałby jeszcze większe koszty – dodaje J. Mordasewicz.
Poliński twierdzi, że za wcześniejsze świadczenia państwo zapłaci w latach 2008–2033 wsumie 23 mld zł. – Liczba osób aktywnych zawodowo jest w Polsce bardzo mała. Młodzi emeryci to roczny koszt rzędu 18 mld zł – dodaje wiceminister.

Foto popis| Zdaniem Romualda Polińskiego, wiceministra pracy i polityki społecznej, za emerytury pomostowe zapłacimy w latach 2008–2033 około 23 mld złotych.

 

Źródło: www.znp.edu.pl