WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Z poślizgiem, ale zapłacą za matury

 

 

Data: 14.08.2007 0:00:00
Autor: PIOTR BURDA
Strona: 4
Dział: Kielce
Gazeta: Gazeta Wyborcza

Pieniądze dla nauczycieli będą we wrześniu

Kuratorium oświaty zwróciło się do Ministerstwa Edukacji Narodowej o przekazanie środków na zapłacenie nauczycielom uczestniczącym wmaturach.
Od tego roku nauczyciele pracujący przy ustnych maturach dostaną dodatkowe wynagrodzenie. Ministerstwo Edukacji Narodowej zgodziło się na to po wyroku Sądu Najwyższego, który w marcu uznał, że praca przy egzaminie dojrzałości ma być traktowana jak ta w godzinach ponadwymiarowych. I nakazał płacić pedagogom według takich stawek. Ministerstwo przygotowało własne wyliczenia (podajemy je niżej), które były ostro krytykowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Pieniądze miały być już wypłacone wlipcu. Tak przynajmniej wynikało z rządowego harmonogramu. Nauczyciele nie dostali pieniędzy, bo Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi zakwestionowała część list osób pracujących przy maturach. Tworzono je wsamorządach. Wkońcu jednak udało się ustalić, kto i ile ma dostać z maturę.
- Zamknęliśmy sprawę i 20 lipca przesłaliśmy listy dalej - informuje Janina Skibicka, p.o. dyrektora łódzkiej OKE, obejmującej swym zasięgiem także świętokrzyskich nauczycieli. Listy trafiły do Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty.
-Pismo wsprawie pieniędzy za maturę poszło już do Ministerstwa Finansów. Myślę, że nauczyciele powinni je dostać razem z wrześniową pensją - twierdzi Janusz Skibiński, świętokrzyski kurator oświaty. Nasze województwo ma otrzymać na ten cel 401 tys. zł. W samych Kielcach na pieniądze czeka 268 nauczycieli pracujących przy maturach. 1

Ile za matury

MEN przyjęło, że na egzaminowanie ucznia każdy nauczyciel przeznaczył 25 minut (na egzaminie z języka polskiego) i 10 minut (na egzaminie z języka obcego na poziomie podstawowym, na rozszerzonym pięć minut więcej). Przy czym pieniądze wypłacane będą według stawek za godzinę ponadwymiarową, która trwa 45 minut. To oznacza, że za jednego ucznia nauczyciel dostanie od 15 do 20 zł.

 

Źródło: www.znp.edu.pl