WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Pomorski kurator oświaty - do pięciu razy sztuka

 

 

Data: 11.08.2007 0:00:00
Autor: MACIEJSANDECKI
Strona: 3
Dział: Trójmiasto
Gazeta: Gazeta Wyborcza

Wojewoda ogłasza kolejny, piąty już konkurs na stanowisko pomorskiego kuratora oświaty. Prawnicy wojewody stwierdzili bowiem, że w trakcie ostatniego, który wygrał Stefan Kryściński, komisja złamała procedury.
Zwycięzcą ostatniego konkursu na kuratora oświaty był Kryściński, dyrektor wiejskiej szkoły w pomorskim Niestępowie. Ujawniliśmy w „Gazecie“, że to człowiek związany z LPR i ministrem edukacji Romanem Giertychem. Startował z listy LPR do sejmiku pomorskiego, podpisał się pod antyaborcyjnym apelem żony Romana Giertycha, a jego brat był przed laty bliskim współpracownikiem Giertycha w Młodzieży Wszechpolskiej. Napisaliśmy też, że prokuratura sprawdza, czy Kryściński nie popełnił przestępstwa narażenia zdrowia i życia uczniów, przeprowadzając zajęcia wf. w budynku, który nie miał pozwolenia na użytkowanie. Takie zawiadomienie przeciwko niemu skierowała sołtys wsi Sulmin Ewa Bałon. Po naszym artykule wojewoda Piotr Karczewski wstrzymał powołanie Kryścińskiego na kuratora do czasu wyjaśnienia, czy postępowanie dotyczące zajęć wf. toczy się w sprawie czy przeciwko konkretnej osobie.
Tymczasem decyzja o unieważnieniu konkursu przyszła z innej strony. Związek Nauczycielstwa Polskiego zakwestionował decyzję komisji konkursowej o wykluczeniu z konkursu jednego z kandydatów - Jerzego Ambrożego. W trzecim konkursie to on okazał się najlepszy, ale jego kandydatury z niejasnych powodów nie zaakceptował Giertych. W ostatnim konkursie Ambroży znów startował, ale odpadł na etapie formalnym. Powód: na jego zaświadczeniu o stanie zdrowia pieczątkę postawił lekarz medycyny przemysłowej, a nie lekarz medycyny pracy. Komisja konkursowa w drodze głosowania uznała, że to błąd formalny i nie dopuściła Ambrożego do drugiego etapu. - Komisja popełniła błąd - powiedziała nam wicewojewoda pomorska Aleksandra Jankowska. - Nasz zespół prawny stwierdził, że w tej sytuacji komisja powinna zwrócić się o ekspertyzę prawną.
Teraz czeka nas piąty już konkurs na kuratora. Pomorze nie ma go od lutego, kiedy Giertych wymógł dymisję Adama Krawca za tragedię w gdańskim Gimnazjum nr 2. W pierwszym ogłoszonym potem konkursie startowała tylko jedna osoba, ale zrezygnowała. W następnym, w kwietniu, było dwóch kandydatów, ale wszystko rozbiło się o oświadczenia lustracyjne, które złożyli po terminie. W trzecim konkursie wygrał Ambroży, a w czwartym Kryściński. Piąty konkurs zostanie oficjalnie ogłoszony 14 sierpnia.

Foto autor| PRASOWE MATERIAŁY
Foto popis| Stefan Kryściński

 

Źródło: www.znp.edu.pl