WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


ZG ZNP: 5-latki do przedszkola, 6-latki do szkoły

 

 

Z taką inicjatywą obywatelską wyszedł Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego 11 września 2007 roku. ZNP chce, aby edukacja przedszkolna była finansowana tak, jak szkoły, czyli z subwencji oświatowej, a nie ze środków własnych gminy.

Projekt ZNP zakłada upowszechnienie wychowania przedszkolnego dla 3-latków i 4-latków, obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne dla 5-latków i obowiązek szkolny dla 6-latków oraz wydłużenie nauki w szkołach ponadgimnazjalnych (4-letnie licea, 5-letnie technika). – Wiele gmin jest w trudnej sytuacji, bo nie stać ich na prowadzenie przedszkoli. W trudnej sytuacji są też rodzice, którzy nie mają co zrobić z dziećmi – mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Zarząd Główny jednogłośnie przyjął uchwałę o przystąpieniu do realizacji inicjatywy obywatelskiej.

Związkowcy zadecydowali także o zawieszeniu pogotowia strajkowego ZNP „w związku z kampanią wyborczą i wyborami do parlamentu”. Przyjęli również uchwałę w sprawie udziału w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu. Zgodnie z nią, zarządy okręgów będą mogły poprzeć jednego kandydata ZNP w jednym okręgu wyborczym. Kandydat z rekomendacją Związku nie może startować z list partii, które miały negatywny stosunek do ZNP i prowadziły wobec Związku oszczerczą kampanię.

Gościem ZG ZNP miał być minister edukacji, prof. Ryszard Legutko. Jednak wbrew wcześniejszym zapowiedziom, minister nie przyjechał na spotkanie z nauczycielami. – Dzisiaj rano otrzymaliśmy informację z sekretariatu ministra, że prof. Legutko nie przyjedzie na ZG ZNP z powodów formalnych. Jesteśmy tym rozczarowani – mówił Broniarz. Według szefa ZNP, nowy minister kontynuuje politykę negatywnego stosunku do ZNP, którą rozpoczął Roman Giertych. – Widocznie minister Legutko nie ma nam nic do zaproponowania w sprawie podwyżek. Unikanie kontaktów z naszym środowiskiem nie rokuje dobrze - powiedział. Zdaniem Elżbiety Markowskiej, prezesa Zarządu Okręgu Pomorskiego ZNP, nieobecność szefa MEN jest dowodem ignorowania nauczycieli i niemocy decyzyjnej nowego ministra. (mk)

 

Źródło: www.znp.edu.pl