WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Bułgaria: bezterminowy strajk nauczycieli

 

 

Bułgarscy nauczyciele strajkują od 24 września, domagając się 100 proc. podwyżki i zwiększenia nakładów na oświatę. – W strajku bierze udział 67 proc. nauczycieli, ale kolejne szkoły przyłączają się do protestu – mówi Dorota Obidniak, koordynator ds. współpracy międzynarodowej ZNP, która od dwóch dni przebywa w Bułgarii.

– Nauczyciele przychodzą rano do szkół i spędzają tam, zgodnie z prawem, osiem godzin, ale nie wpuszczają do budynków uczniów – mówi. – Mobilizacja środowiska jest bardzo duża. Są szkoły całkowicie zamknięte i takie, gdzie strajkuje 85 proc. załogi – mówi. Dodaje, że pojawiły się także próby osłabienia nauczycielskiego strajku. – W jednej ze szkół tworzono listy strajkujących, w innej dyrekcja przywiozła emerytów, aby zastąpili strajkujących nauczycieli, ale ci w geście solidarności nie chcieli uczyć – mówi Dorota Obidniak.

Bezterminowy strajk poparły wszystkie nauczycielskie związki zawodowe w Bułgarii. Został on ogłoszony po nieudanych negocjacjach z Ministerstwem Oświaty i Nauki. – Płace bułgarskich nauczycieli należą do najniższych w Unii Europejskiej. Nauczyciel zarabia średnio 190 Euro, a pracownik administracji 90 Euro – mówi Obidniak.

Strajk nauczycieli popiera większość bułgarskich branżowych związków zawodowych, ETUCE, a także ZNP. (mk)

 

Źródło: www.znp.edu.pl