WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


To nie jest protest polityczny – oświadczenie ZNP (16.10.2007)

 

 

Wobec pojawiających się zarzutów pod adresem Związku Nauczycielstwa Polskiego – organizatora akcji protestacyjnej, która jest wyrazem sprzeciwu pracowników oświaty wobec groźby zamrożenia bądź obniżenia wynagrodzeń - ZNP wyjaśnia, iż prognoza Związku w tej kwestii wynika z przyjętego przez rząd i przesłanego do Sejmu projektu przyszłorocznego budżetu, w którym obniżono kwotę bazową dla nauczycieli (ma ona na wpływ na wynagrodzenia nauczycieli).

Naszą opinię w tej sprawie podzielają przedstawiciele kierownictwa resortu edukacji. Wiceminister Sylwia Sysko-Romańczuk w oświadczeniu z 21 września br. informuje, że „jeżeli zostaną utrzymane dotychczasowe zapisy w projekcie ustawy budżetowej, to w roku 2008 nie będzie można skutecznie przeprowadzić podwyżki płac dla nauczycieli brutto, a nawet w oparciu o zmiany w przepisach prawa miejscowego – samorządy będą mogły obniżyć wysokość dodatków, ustalając wysokość płac na poziomie niższym” (cytat za www.men.gov.pl).

Nie uspokajają nas składane w czasie kampanii wyborczej zapewnienia premiera Jarosława Kaczyńskiego i niektórych członków rządu o wzroście płac nauczycieli w 2008 r. poprzez m.in. podwyższenie bazy, ale już po wyborach. To dlaczego obniżono kwotę bazową w projekcie budżetu ? Padają także deklaracje o wzroście wskaźnika określającego wysokość wynagrodzenia stażysty. Szkoda, że dopiero teraz. Ci, którzy składają takie deklaracje, w czerwcu br. głosowali w Sejmie przeciwko tej zmianie.

Tym bardziej niezrozumiałe są oświadczenia oświatowej „Solidarności”. Jesteśmy przekonani, że w sprawach wynagrodzeń związki zawodowe powinny mówić jednym głosem. Tymczasem oświatowa „S” staje się tubą rządu. Wzywany Koleżanki i Kolegów z „Solidarności”: w tym sporze bądźmy razem - razem walczmy o podwyżki!

Pojawiają się również głosy, iż działania ZNP mają charakter polityczny. Autorzy tych słów nie rozumieją roli i miejsca związków zawodowych w obronie praw pracowniczych.

Związek Nauczycielstwa Polskiego