WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Kwota bazowa, czyli co? - komunikat ZNP

 

 

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego informuje, że w obecnej sytuacji na kształt przyszłorocznych wynagrodzeń nauczycieli decydujący wpływ ma projekt budżetu na 2008 r., w którym zmniejszono kwotę bazową dla pracowników państwowej sfery budżetowej z 1885 zł do 1837 zł. Projekt został przyjęty przez rząd i przesłany do Sejmu.

Dlaczego kwota bazowa jest ważna dla nauczycieli? Ponieważ zgodnie z art. 30 ustawy Karta Nauczyciela, „średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty stanowi co najmniej 82 proc. kwoty bazowej określanej dla pracowników państwowej sfery budżetowej (…) ustalanej corocznie w ustawie budżetowej”. Tym samym, kwota bazowa stanowi postawę do naliczania pensji wszystkich pracowników pedagogicznych.

Niestety, na kilka dni przed pikietami organizowanymi przez ZNP w obronie płac nauczycieli, mamy do czynienia z celową dezinformacją środowiska oświatowego. Chodzi o rozpowszechnianie informacji, jakoby przedstawiony przez ministerstwo edukacji projekt nowelizacji KN, rozstrzygał na korzyść nauczycieli sprawę ich przyszłorocznych płac. W projekcie jest bowiem mowa o powołaniu odrębnej kwoty bazowej dla nauczycieli (a nie jak dotychczas umieszczenie ich w grupie pracowników tzw. „budżetówki”) i ustanowienie jej na poziomie 1928 zł.

Przedstawiony przez MEN projekt nowelizacji KN, Związek traktuje jako element kampanii wyborczej. PiS daje w ten sposób do zrozumienia: zagłosujcie na nas, a zmienimy niekorzystne dla nauczycieli zapisy w projekcie przyszłorocznego budżetu. Pamiętajmy jednak, że autorem projektu budżetu jest właśnie rząd.

Nie możemy ulegać takiemu szantażowi! Nie dajmy się podzielić i wykorzystać! O godne pensje musimy walczyć razem! Zaprotestujmy przeciwko nędznym wynagrodzeniom 25 października pod urzędami wojewódzkimi!


Sławomir Broniarz
prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego

 

Źródło: www.znp.edu.pl