WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Prezes ZUS: dobra sytuacja FUS może ulec pogorszeniu

 

 

Paweł Wypych, prezes ZUS ostrzega, że dobra sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych może ulec pogorszeniu, jeśli Polacy nie będą pracowali dłużej. Obecnie kończą aktywność zawodową średnio na kilka lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Prezes Paweł Wypych poinformował, że obecny rok zostanie zakończony bez żadnych kredytów. Ta dobra sytuacja Fundzuszu Ubezpieczeń Społecznych związana jest przede wszystkim z rozwojem gospodarczym kraju, zwiększeniem liczby miejsc pracy i wyższymi wynagrodzeniami Polaków.


 

Prezes ZUS-u podkreślił jednak, że za dwa lata sytuacja FUS-u będzie gorsza. Z szacunków Zakładu wynika, że wydatki z tego Funduszu wyniosą ponad 130 miliardów złotych, z czego największą kwotę, bo aż 120 miliardów złotych, pochłoną wydatki na wypłaty emerytur i rent.

Paweł Wypych zaznaczył, że wiek faktycznego przechodzenia na emeryturę jest w Polsce jednym z najniższych w Europie. I tak Polki kończą działalność zawodową średnio w wieku 56 lat, czyli o 4 lata wcześniej niż przewiduje ustawowy wiek emerytalny. Mężczyżni natomiast przechodzą na emeryturę średnio w wieku 58 lat. Ustawowy wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi 65 lat.

Paweł Wypych uważa, że w sytuacji, gdy społeczeństwo się starzeje, konieczne jest wydłużenie okresu pracy. W przeciwnym razie FUS będzie musiał dostawać z budżetu państwa ogromne kwoty.

Prezes ZUS-u poinformował też, że wydłużenie o rok możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury kosztuje podatników 900 milionów złotych.


Źródło: finanse.wp.pl