WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Wiedza wybrana

 

 

Data: 13.02.2008 0:00:00
Autor: Marta Gawina
Strona: 3
Dział: Wydarzenia
Gazeta: Kurier Poranny

Specjaliści czy nieuki? - Wszystkie przedmioty w pierwszej klasie liceum.
Potem uczeń mógłby chodzić tylko na te wybrane. Tak chce ministerstwo edukacji. - To dobre rozwiązanie - ocenia młodzież. - To będzie społeczeństwo nieuków - twierdzą naukowcy.

W jednym są zgodni. Nowy pomysł pani minister to rewolucja w polskim szkolnictwie, w dodatku możliwa już w przyszłym roku. A wtedy szkoły średnie zaczną skupiać się na kształceniu specjalistycznym. Przez całą edukację obowiązkowy byłby tylko polski, języki obce i matematyka. Uczyć się więcej? To zależałoby już od gustu licealisty. Jeżeli wiązałby swoją przyszłość z medycyną, od drugiej klasy uczyłby się biologii, chemii i fizyki. A historia czy geografia trafiłaby do lamusa.

Dobra decyzja

Taka zmiana podoba się młodzieży. - Po co humaniście biologia czy chemia, jeśli nie wiąże z nimi żadnej przyszłości? Powinien skupić się na historii, wiedzy o społeczeństwie, które na przykład przydadzą mu się na studiach - mówi Marta Nierodzik, uczennica VII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Wierzbowej. - Wszystkie przedmioty tylko w pierwszej klasie w zupełności nam wystarczą - dodaje. Licealiści przypominają, że już teraz program w szkole średniej jest przeładowany. Na naukę wszystkiego trzeba poświęcić wiele godzin, a nawet cały weekend.
- Poza tym każdy nauczyciel uważa, że jego przedmiot jest najważniejszy. I nieważne, czy ktoś jest humanistą, czy umysłem ścisłym - podkreśla Justyna Anchim, licealistka.
Ale jej koleżanka Paulina Zachowicz widzi pewne niebezpieczeństwo w wybieraniu konkretnych przedmiotów już w klasie drugiej. -Po gimnazjum wybrałam klasę humanistyczną i teraz żałuję. Na maturze chcę zdawać biologię. Takich osób jak ja jest więcej - mówi licealistka.

Pseudointelektualiści

Zwracają na to uwagę także nauczyciele i naukowcy.
- Druga klasa liceum to za wcześnie, by młody człowiek wybierał swoją przyszłość - przypomina Jerzy Nowik, dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego. - Dobrym przykładem są wybory przedmiotów maturalnych. Uczniowie potrafią w ostatniej chwili zmienić matematykę na historię. Poza tym ogólne wykształcenie, jakie szkoły dają teraz, to atut polskiego społeczeństwa. Bardzo ceniony w innych krajach - przypomina.
- Jeżeli pozbawimy młodzież wiedzy ogólnej, to będziemy mieli społeczeństwo nieuków - nie ma wątpliwości prof. Lech Chyczewski z Akademii Medycznej. - Nie wyobrażam sobie, by matematyk nic nie wiedział o historii czy poezji. To humanizm kształtuje naszą wrażliwość i relacje z drugim człowiekiem - dodaje.
Tego samego zdania jest Iraida Tarasiewicz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Szkoła ma kształcić intelektualistów, którzy potrafią się wypowiedzieć na każdy temat. Przez propozycje ministerstwa możemy się doczekać pseudointelektualistów - uważa.
Przychylniejszym okiem na możliwe zmiany patrzy prof. Leonard Etel z Uniwersytetu w Białymstoku. - Bo może większy nacisk na przedmioty przydatne na studiach ukróciłby korepetycje. Oby tylko uczniowie mieli możliwość zmiany decyzji. Bo w wieku 16 lat trudno decydować o przyszłości - dodaje.
Film na: www.poranny.pl

Foto popis| Licealistkom ze szkoły przy ul. Wierzbowej pomysł pani minister bardzo się podoba. - Jeżeli ktoś wiąże swoją przyszłość z naukami humanistycznymi, to po co ma się przez trzy lata uczyć fizyki? - pytają dziewczyny.
Foto autor| Oksztol Fot. Wojciech

O autorovi| Marta Gawina, mgawina@poranny.pl tel. 085 748 95 13

 

Źródło: www.znp.edu.pl