Konferencja prasowa Kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej dotycząca 100 dni działalnosci resortu (21.02.2008 r.)

100 dni resortu edukacji pod kierownictwem Katarzyny Hall

Na konferencji prasowej (21.02.br.) z okazji 100 dni pracy resortu edukacji pod kierownictwem Katarzyny Hall przedstawiono zakres prac wykonanych w ostatnich 100 dniach i przedstawiono główne zamierzenia kolejnych działań MEN.

W trakcie spotkania pojawiło się szereg pytań dotyczących pięcio- i sześciolatków. Szefowa resortu edukacji zaprezentowała działania dotyczące upowszechniania edukacji przedszkolnej i obniżenia wieku szkolnego.

Kolejne działania będą następujące:

1) Na wiosnę 2008 ogłaszamy rok szkolny 2008/2009 Rokiem Przedszkolaka i zachęcamy zarówno rodziców, jak i samorządy oraz organizacje pozarządowe do zapewniania dzieciom edukacji przedszkolnej.

2) Budowanie wśród rodziców, nauczycieli oraz samorządów lokalnych i organizacji obywatelskich przekonania o znaczeniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej ma doprowadzić do tego, że w ciągu najbliższych lat przestaniemy mieć ostatnie miejsce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wskaźnik upowszechnienia edukacji przedszkolnej.

3) W roku szkolnym 2009/2010 do szkoły idą siedmiolatki oraz sześciolatki ze starszego półrocza.

4) Od roku szkolnego 2009/2010 rodzice pięciolatków mają prawo do edukacji przedszkolnej, zaś gminy mają obowiązek taką edukację zorganizować na swoim terenie – lub dotować w formach niepublicznych.

5) W roku szkolny 2010/2011 kolejne siedmio- i sześciolatki idą do szkoły.

6) Rocznikom uczestniczącym w zmianach towarzyszy szczególnie staranna diagnoza psychologiczno-pedagogiczna, szczególnie w wypadkach sygnalizowania przez rodziców lub nauczycieli przedszkoli, że wskazane jest opóźnienie lub przyspieszenie podjęcia obowiązku szkolnego przez dzieci.

*** Szkoła przyjaźnie wymagająca- materiał z konferencji, prezentacja medialna do pobrania

Źródło: www.men.gov.pl