WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Rozporządzenie płacowe bez zgody związków

 

 

Nauczyciele niezadowoleni z podwyżki
Gazeta Wyborcza, 11.3.2008

Minister edukacji podpisała rozporządzenia o podwyżce płac. Nauczyciele dostaną pieniądze z wyrównaniem od stycznia tego roku.


Rząd PO-PSL dorzucił do nauczycielskich pensji zasadniczych niemal „po równo” - po 200 zł brutto dla stażystów i nauczycieli kontraktowych, po 185 zł brutto dla mianowanych i dyplomowanych. Podwyżki dla większości będą nieco wyższe, bo dojdą dodatki. Rozporządzenie z podwyżkami czeka na podpis ministra finansów, a po dwóch tygodniach od jego opublikowania samorządy, które są właścicielami szkół, mogą uruchomić wypłaty. - Podwyżki muszą być wypłacone najpóźniej do 9 maja - mówi Artur Klawenek z MEN. Nauczyciele dostaną pieniądze z wyrównaniem od stycznia.


Jednak podwyżki - choć największe od czasu reformy systemu oświaty z końca lat 90. - nauczycieli nie zadowalają. Porozumienia płacowego nie podpisało zrzeszające pięć organizacji Porozumienie Oświatowych Związków Zawodowych. - Minister edukacji Katarzyna Hall nie ustąpiła w negocjacjach ani na krok. To nie były negocjacje, tylko dyktat MEN - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Związkowcy chcieli m.in. więcej pieniędzy dla najstarszych nauczycieli i zagwarantowania tzw. dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli. Teraz grożą strajkiem w czasie matur, a w kwietniu ma się odbyć manifestacja w Warszawie.

 

Podwyżki bez zgody związków
Rzeczpospolita, 11.3.2008

„SOLIDARNOŚĆ” I ZNP NIEZADOWOLONE
Minister podpisała rozporządzenie - nauczyciele dostaną ok. 200 zł więcej

Podpisanie rozporządzenia oburzyło związki zawodowe, które przygotowują się do protestu. Dlaczego? Podczas negocjacji płacowych związkowcy negatywnie zaopiniowali pomysł resortu, by o 200 zł brutto zwiększyć płace nauczycieli stażystów i kontraktowych, a o 185 zł brutto - mianowanych i dyplomowanych. Domagali się równego wzrostu wynagrodzeń i zwiększenia pensji zasadniczej. Jednak resort przekonywał, że różnicując podwyżki, spełnia inny postulat związkowców, którzy chcieli podwyższenia płac najgorzej zarabiających początkujących nauczycieli.


Mimo braku porozumienia minister Katarzyna Hall podpisała rozporządzenie dotyczące wynagrodzeń. O 10 proc. została zwiększona kwota bazowa, od której oblicza się płace nauczycieli (wynosi teraz 2074 zł). Wcześniejsze zapisy w budżecie przewidywały wzrost tylko o ok. 3 procent.


Resort wyliczył, że wraz z wypłacanymi przez samorządy dodatkami, np. motywacyjnymi, średnie zarobki nauczycieli w tym roku powinny wynosić brutto: stażysty - 1701 zł, kontraktowego - 2126 zł, mianowanego - 2977 zł, dyplomowanego - 3827 zł.
Wiceminister edukacji Krystyna Szumilas wyjaśnia, że nie można było dłużej zwlekać z podpisaniem dokumentu, bo w ustawie budżetowej zapisano, że do 5 maja samorządy mają nauczycielom wypłacić podwyżki z wyrównaniem od stycznia: - Ministerstwo Finansów już przekazuje pieniądze samorządom. Przedłużanie uzgodnień oznaczałoby niemożliwość dokonania wypłat.


- Podpisane rozporządzenie jest daleko niewystarczające. Ministerstwo nie wykazywało woli porozumienia. Negocjacje okazały się jednostronnym dyktatem - ripostuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. (...)

 

Źródło: www.znp.edu.pl