WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Wychowanie przedszkolne dla każdego malucha

 

 

Tylko co trzeci 3-latek chodzi dziś do przedszkola w Polsce, a w ponad 800 gminach nie ma ani jednego przedszkola. Dlatego tak ważna jest inicjatywa obywatelska dotycząca upowszechnienia wychowania przedszkolnego, pod którą ZNP zbiera właśnie podpisy – powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP podczas debaty „Wychowanie przedszkolne warunkiem wyrównywania szans edukacyjnych”, która rozpoczęła się 6 marca w Warszawie. Organizatorem dwudniowej debaty, która odbywa się w ramach cyklu debat „Edukacja bez barier”, jest Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Obywatelski projekt zakłada m.in. finansowanie publicznych przedszkoli z budżetu państwa, objęcie każdego 5-latka rocznym przygotowaniem przedszkolnym oraz zwiększenie uczestnictwa dzieci 3 – 4-letnich w wychowaniu przedszkolnym.

Inne plany ma resort edukacji. Krystyna Szumilas, sekretarz stanu MEN, która wzięła udział w debacie poinformowała, że ministerstwo będzie promować inne formy wychowania przedszkolnego. – Chcemy zróżnicować formy wychowania przedszkolnego i mówić nie tylko o tradycyjnym przedszkolu – powiedziała. Dodała, że MEN będzie się starał, by każde dziecko miało dostęp do wychowania przedszkolnego przynajmniej w wymiarze 12 godzin tygodniowo.

Dennis Sinyolo, koordynator w dziale Edukacja i Zatrudnienie w Międzynarodówce Edukacyjnej podkreślił, że tylko te państwa Unii Europejskiej, które finansują przedszkola mogą pochwalić się najwyższymi wskaźnikami wychowania przedszkolnego. – To państwo musi przejąć prowadzenie przedszkoli – powiedział.

W debacie biorą udział nauczyciele wychowania przedszkolnego z całej Polski, władze samorządowe, i przedstawiciele kuratoriów oświaty. (mk)

 

Źródło: www.znp.edu.pl