WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Religia na maturze w 2015 roku?

 

 

Religia może stać się przedmiotem maturalnym najwcześniej w 2015 r. - zapowiedziała minister Katarzyna Hall na dziesiejszym (15.04) spotkaniu z nauczycielami z Mazowsza. Ostateczne rozstrzygnięcia w tej sprawie zapadną za 2 lata. Wtedy to mają zakończyć się konsulatxcje z rektomai szkół wyższych. Ich efektem będa dwie listy przedmiotów maturalnych preferowanych przez uczelnie. Krótka - z przedmiotami nie budzącymi dyskusji ( j.polski, matematyka, historia itp.) oraz długa - uzupełniona o przedmioty rzadziej wybierane, ale preferowane przez niektre kierunki (np. teologiczne).

 

Minister Hall uzależniła też wprowadzenie matury z religii od porozumienia z kościołami i związkami wyznaniowymi zarejestrowanymi w Polsce w sprawie podstaw programowych i wymagań egzaminacyjnych oraz uczestnictwa świeckich egzaminatorów.

 

MEN planuje też zmiany dotyczące zajęć z wychowania fizycznego. Od roku szkolnego 2009/2010 uczniowie (począwszy od klas IV-VI szkół podstawowych wzwyż) przez 2 godziny będą uczestniczyć - tak, jak do tej pory - w zajęciach ogólnorozwojowych. Pozostałe 2 godziny mają zostać przeznaczone na zajęcia z wybranej przez ucznia dyscypliny.

 

Szkoły bedą zobowiązane do przygotowania oferty takich zajęć dla młodzieży. Oprócz np. piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki, w ramach dwóch "specjalizacyjnych" godzin wf będą się mogły odbywać także zajecia korekcyjno-kompensacyjne.

 

Placówki będą mogły proponować zajecia szkolne, międzyszkolne lub podjąć współpracę z klubami sprtowymi.

 

Więcej na temat rewolucji w wychowaniu fizycznym na łamach Głosu Nuczycielskiego. 

 

(GN)

 

 

Źródło: www.glos.pl