WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


MEN oszukuje egzaminatorów

 

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego zaprotestował 24 kwietnia przeciwko bezprawnemu obniżaniu wynagrodzenia nauczycieli biorących udział w pracach komisji maturalnych. – Egzaminatorzy będą wysyłać listy protestacyjne na numer faxu ministerstwa edukacji – poinformował Sławomir Broniarz, prezes ZNP podczas konferencji prasowej.


Zdaniem ZNP, przyjęty przez resort edukacji sposób rozliczania wynagrodzenia za pracę w komisjach maturalnych jest krzywdzący dla nauczycieli egzaminatorów.


– Winna jest instrukcja MEN, według której praca nauczyciela przy maturach ustnych liczona jest wyłącznie w oparciu o system przeliczników minutowych – 25 minut z języka polskiego, 10 minut z języka obcego na poziomie podstawowym, 15 minut z języka obcego na poziomie rozszerzonym. Ten przelicznik nie uwzględnia faktycznego czasu pracy przy egzaminach – mówi Broniarz. Chodzi o takie czynności dodatkowe jak zapoznanie się ucznia z treścią zadań egzaminacyjnych i przygotowanie odpowiedzi, dokonanie przez nauczycieli wchodzących w skład zespołu oceny ucznia, wypełnienie dokumentacji.


Z wyliczeń ZNP wynika, że np. nauczyciel dyplomowany egzaminujący 60 uczniów traci na instrukcji MEN ok. 320 zł. – To dla nauczycieli naprawdę dużo – podkreślił Broniarz.


- Jeżeli nauczyciel uczestniczył w egzaminie maturalnym od godziny 8 do godziny 14, to powinien otrzymać wynagrodzenie za 6 godzin – dodał. Przypomniał, że już kolejny rok nauczyciele pracujący przy ustnych maturach są okradani.


– Pani minister nie zajęła się tym problemem, choć na początku kwietnia Związek w specjalnym liście zwrócił się do niej w tej sprawie – powiedział. – Reakcji nie było, dlatego postanowiliśmy ruszyć z akcją protestacyjną egzaminatorów. Na naszej stronie internetowej dostępne są dla nauczycieli wzory pozwu do sądu o zapłatę wynagrodzenia z tytułu godzin ponadwymiarowych za pracę przy ustnej części egzaminu maturalnego oraz o wzór listu protestacyjnego do MEN-u – powiedział. – Namawiamy, by nauczyciele zasypali faksami ministerstwo przed egzaminami, a kiedy już otrzymają to za niskie wynagrodzenie, by wystąpili na drogę sądową – powiedział szef ZNP. (mk)

Pozew do sądu - pobierz wzór

Pismo protestacyjne do MEN - pobierz wzór

 

Źródło: www.znp.edu.pl