WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


List ZNP do Michała Boniego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – info ZNP (16.05.2008)

 

 

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego ze zdumieniem przyjął dzisiejszą wypowiedź Michała Boniego, Sekretarza Stanu w kancelarii premiera o działalności ZNP: „Nie może być też tak, że w czasie rokowań grozi się strajkiem. Trwają właśnie rozmowy nauczycieli z rządem, tymczasem związki nauczycielskie już wyznaczyły termin strajku. Trzeba jasno stwierdzić, że to złamanie prawa”.

W specjalnym liście przesłanym dzisiaj do Boniego, szef ZNP przypomina, że rząd nie prowadzi żadnych negocjacji, a tym bardziej rokowań z ZNP pomimo wielokrotnych apeli Związku o podjęcie rozmów.

- Informuję, iż ZNP dochował wszelkich procedur, jakie nakłada nie niego - jako organizatora strajku - ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, a protest nauczycieli jest konsekwencją działań rządu PO-PSL – czytamy w liście Broniarza.

 

List szefa ZNP

           

Pan Michał Boni

Sekretarz Stanu w Kancelarii

Prezesa Rady Ministrów

 

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego z dużym zdumieniem przyjął Pana wypowiedź dla Gazety Wyborczej z 16 maja („Nie może być też tak, że w czasie rokowań grozi się strajkiem. Trwają właśnie rozmowy nauczycieli z rządem, tymczasem związki nauczycielskie już wyznaczyły termin strajku. Trzeba jasno stwierdzić, że to złamanie prawa” – cytat za Gazetą Wyborczą: Chcą związać ręce związkom zawodowym z 16.05.2008).

 

Oto kilka faktów, które powinien Pan znać i pamiętać:

- rząd nie prowadzi żadnych rokowań ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, choć ten od dłuższego czasu ubiega się o spotkanie z premierem. Premier, ani nikt z jego gabinetu nie odpowiedział na apele ZNP oraz informacje o dramatycznej sytuacji w oświacie i zbliżającym się strajku. Wszystkie pisma ZNP do szefa rządu pozostają do dnia dzisiejszego bez odpowiedzi. Również ministerstwo edukacji nie rozmawia na tematy płacowe z przedstawicielami ZNP, a spotkania, które minister Katarzyna Hall odbywa w każdym województwie z pewnością nie można uznać za debatę, czy tym bardziej rokowania ze środowiskiem oświatowym, ponieważ zapraszani są na nie głównie przedstawiciele samorządów i instytucji edukacyjnych, a nie nauczyciele;

 

- ZNP nie grozi strajkiem. Wobec braku chęci negocjacji ze strony rządu, Zarząd Główny ZNP przyjął 8 kwietnia br. uchwałę o przeprowadzeniu, w przypadku niespełnienia nauczycielskich postulatów, jednodniowego strajku pracowników oświaty w dniu 27 maja. Czas od kwietnia do końca maja jest wystarczająco długim okresem, by rząd mógł odnieść się do postulatów ZNP i podjąć z nim rozmowy. Do tej pory nie zrobił tego;

 

- przypominamy, iż o postulatach ZNP – podwyżce płac, utrzymaniu możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury i zachowaniu Karty Nauczyciela - poinformowaliśmy Pana już 18 stycznia podczas rozmów, jakie toczyły się w czasie ogólnopolskiej manifestacji pracowników oświaty w Warszawie. Wtedy, w kancelarii premiera zadeklarował Pan, że do końca lutego rząd przedstawi nauczycielom pakiet propozycji emerytalnych do negocjacji. Panie Ministrze, jest maj, a nauczyciele nie otrzymali od rządu żadnego pakietu rozwiązań, w oparciu o który możliwe byłoby rozpoczęcie rozmów na temat oferty emerytalnej dla nauczycieli. Również podczas tego spotkania złożył Pan deklaracje o chęci dialogu i współpracy z partnerami społecznymi. My pamiętamy te słowa. Jednak od tego czasu nie zrobił Pan nic, by deklaracje nie były tylko pustymi słowami polityka.

 

Biorąc pod uwagę Pana działalność, m.in. z czasów opozycji demokratycznej i rządu Tadeusza Mazowieckiego, tym bardziej jesteśmy zdumieni wrogimi słowami, które dzisiaj kieruje Pan pod adresem związków zawodowych działających w oparciu o przepisy prawa. Zatem informuję, iż ZNP dochował wszelkich procedur, jakie nakłada nie niego - jako organizatora strajku - ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, a protest nauczycieli jest konsekwencją działań rządu PO-PSL.

 

Sławomir Broniarz

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego