WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Akcja protestacyjna od września

 

 

- Podczas negocjacji z rządem 25 czerwca nie wydarzyło się nic, co mogłoby spowodować unieważnienie uchwały ZG ZNP w sprawie akcji protestacyjnej - powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP tuż po negocjacjach z rządem.

- Jeśli do 31 sierpnia rząd nie zagwarantuje spełnienia postulatów ZNP to od 1 września Związek wznowi pogotowie protestacyjne. Później, po wyczerpaniu procedur przewidzianych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, nie wyklucza strajku - poinformował wcześniej na konferencji prasowej w Warszawie.


Szef ZNP ogłosił uchwałę przyjętą przez Zarząd Główny ZNP. Oto jej najważniejszy punkt: niezagwarantowanie przez rząd do dnia 31 sierpnia br. spełnienia postulatów ZNP dotyczących wzrostu wynagrodzeń nauczycieli i rozwiązań emerytalnych oraz podtrzymywanie propozycji zmian w Karcie Nauczyciela spowoduje wznowienie z dniem 1 września 2008 r. pogotowia protestacyjnego i po wyczerpaniu procedur przewidzianych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, zorganizowanie strajku.


- Ewentualny strajk jest możliwy na przełomie września i października – zapowiedział Sławomir Broniarz. Dodał, że wciąż trwają negocjacje z rządem. - Spotkania jeszcze się odbywają, kolejne z nich mamy dziś, ale na żadnym z dotychczasowych nie padły ze strony rządu propozycje satysfakcjonujące nauczycieli. To, co do tej pory zaproponował rząd jest nie do przyjęcia – podkreślił Broniarz.


EMERYTURY: rząd nie uwzględnił nauczycieli w grupie zawodów uprawnionych do emerytur pomostowych, a o wcześniejszych nie chce rozmawiać. - Chcę zdementować informację, że nauczycielskie emerytury znacznie obciążają budżet państwa – podkreślił szef ZNP.


PODWYŻKI
: propozycja podwyżek również jest nie do zaakceptowania, bo rząd chce docenić finansowo tylko najmniej liczną grupę nauczycieli, czyli stażystów. - Pozostali pytają: a co z nami? Czy gorzej pracujemy? Dlaczego rząd zamierza finansowo dyskryminować najlepiej wykształconą i przygotowaną do pracy grupę nauczycieli? Czy to jest „nagroda” za wysiłek, jaki włożyli w awans zawodowy? – mówił Broniarz.


- W przypadku płac muszę odnieść się do wielkości podwyżek, o których mówi wiceminister edukacji. Otóż, muszę przyznać, iż MEN uprawia „propagandę sukcesu” i podaje wysokości w stosunku nie do wynagrodzenia zasadniczego, które otrzymuje każdy nauczyciel, tylko w stosunku do średniej pensji tzw. „karcianej’ liczonej w oparciu o zapisy z Karty Nauczyciela. Tych pieniędzy, o których mówi MEN, przeciętny nauczyciel nie widzi na swoim pasku. Dlatego tak bardzo wielu z nich jest dzisiaj oburzonych, kiedy pani minister próbuje wmówić im, ile zarabiają. Oni chcieliby tyle zarabiać. Ale niestety średnie pensje z Karty są dla większości nauczycieli poza zasięgiem. A jakie są ich rzeczywiste płace? Proszę, przyniosłem ze sobą kilka pasków moich koleżanek i kolegów. Stażysta – 1081 zł i 1040 zł, a dyplomowany – 1600 zł, czy 1537 zł – powiedział szef ZNP.


PENSUM: - Kolejna „propozycja nie do odrzucenia”, którą złożył nam rząd dotyczy zwiększenia pensum dydaktycznego o 4 godz. Taką możliwość rząd chce dać samorządom. My obliczyliśmy jej skutki. I tak wynika, że zwiększenie pensum o 22 proc. narazi ponad 100 tys. pracujących nauczycieli na zwolnienia z pracy – powiedział Broniarz.

ZNP domaga się znacznego zwiększenia nakładów na oświatę, w tym 50-proc. podwyżek dla nauczycieli oraz zachowania prawa do przechodzenia na wcześniejsze emerytury, a także zachowania ustawy Karta Nauczyciela. (mk)

 

 

Źródło: www.znp.edu.pl