WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


MEN: reforma programowa ruszy od 2009 roku

 

 

7 lipca w Warszawie minister edukacji Katarzyna Hall oraz jej zastępcy zaprezentowali zamierzenia MEN na temat reformy programowej i podsumowali debaty wojewódzkie. W konferencji wziął udział m.in. Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Minister edukacji opisała plany zmian w systemie edukacji, które mają się rozpocząć od roku szkolnego 2009/2010 oraz harmonogram obniżenia wieku szkolnego do 6 lat.

Katarzyna Hall mówiąc o założeniach reformy kilkakrotnie podkreśliła, że dzięki projektowanym zmianom polska szkoła będzie „skuteczna, przyjazna i nowoczesna”. Szefowa MEN mówiła również o dalszej decentralizacji i wzmacnianiu roli samorządów terytorialnych. - Zamierzamy zaufać samorządom i wesprzeć je w realizacji zadań edukacyjnych – stwierdziła. Więcej uprawnień mają otrzymać również dyrektorzy szkół.

Podczas konferencji ministerstwo dużo uwagi poświęciło na promowanie alternatywnych form edukacji przedszkolnej w postaci punktów przedszkolnych, zespołów wychowania przedszkolnego i Gminnych Centrów Edukacji Przedszkolnej, które mogą być zakładane przy minimalnych warunkach bezpieczeństwa m.in. w remizach, parafiach czy prywatnych mieszkaniach.


MEN zapowiedziało także, że obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym zostaną docelowo objęte 5-latki.

Paneliści z MEN zapowiedzieli również, że w przyszłym roku pensje nauczycieli wzrosną dwukrotnie od stycznia i września po 5 proc., a kwota bazowa nauczyciela stażysty wzrośnie z 82 do 100 proc. Dodali, że chcą umożliwić samorządom podniesienie pensum o 4 godz.Komentarz Sławomira Broniarza, prezesa ZNP:

Choć konferencja dotyczyła reformy podstawy programowej, to na ten temat nie powiedziano ani jednego słowa, jednak środowisko oświatowe powinno zwrócić uwagę na kilka elementów zmian proponowanych przez resor. Podczas prezentacji MEN, padło wiele deklaracji i zapowiedzi, tylko nie usłyszeliśmy najważniejszej kwestii: jak to zorganizować i jakie środki będą przeznaczone na ten cel. Nie można również uwłaczać środowisku mówiąc, że dopiero po planowanych zmianach polska szkoła będzie nowoczesna, skuteczna i przyjazna.


Zdumiewające jest to, że nie padły żadne propozycje zmiany w kształceniu nauczycieli. Nie można również mówić, że ok. 100 zł podwyżki w przyszłym roku może usatysfakcjonować nauczycieli i podnieść prestiż wykonywanego przez nich zawodu.


I jeszcze kwestia. MEN nie promuje publicznych przedszkoli, tylko cały czas skupia się na alternatywnych formach wychowania przedszkolnego, które nie są w stanie odpowiednio wyrównać szans edukacyjnych. Dlatego tak ważna jest inicjatywa obywatelska ZNP, która m.in. zakłada finansowanie przedszkoli z subwencji oświatowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, każdy pięciolatek będzie miał zagwarantowane miejsce w przedszkolu realizującym pełną podstawę programową oraz najwyższe standardy kształcenia i wychowywania. Już w najbliższy piątek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie tego obywatelskiego projektu, pod którym podpisało się ponad 100 tys. osób. (mk)

 

 

Źródło: www.znp.edu.pl