WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Boni: rozmowy z nauczycielami dobre i konstruktywne

 

 

Dyskusja z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych jest "dobra i konstruktywna" - ocenił sekretarz stanu w kancelarii premiera Michał Boni. Zastrzegł jednak, że za wcześnie jest mówić o wynikach negocjacji.

W środę w Ministerstwie Edukacji Narodowej rozpoczęły się zaplanowane na dwa dni negocjacje rządu z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Biorą w nich udział przedstawiciele ZNP, "Solidarności" i Forum Związków Zawodowych.

W trakcie rozmów ma zostać omówionych osiem tematów: procedury przyjmowania regulaminów wynagradzania nauczycieli na poziomie samorządu, skuteczność egzekwowania wynikającego z Karty Nauczyciela wymogu osiągania średniego wynagrodzenia nauczycieli, czas pracy nauczycieli (pensum), podział kompetencji pomiędzy kuratorem oświaty a organem prowadzącym przedszkole lub szkołę, wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, perspektywa wzrostu wynagrodzeń nauczycieli po 2009 roku, uprawnienia emerytalne nauczycieli oraz poprawa warunków pracy i propozycje dla nauczycieli w ramach rządowego programu "50 plus".

"Skupiliśmy się na dwóch pierwszych punktach. (...) To są bardzo ważne rzeczy. Szczególnie dla działania związków zawodowych na szczeblu lokalnym" - powiedział Boni w przerwie negocjacji.

Zaznaczył jednak, że ustaleń na razie nie ma.

Boni: wszystkie sprawy są otwarte i będziemy o nich rozmawiać

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował ponadto, że tematem rozmów były też pensje i czas pracy nauczycieli. Przed przerwą nie poruszono natomiast tematu emerytur, który jest jednym z głównych przedmiotów sporu między rządem a związkami.

ZNP, jak powiedział Broniarz, nie akceptuje propozycji rządu dotyczących emerytur pomostowych, zakładających, że prawo do "pomostówek" mieliby tylko nauczyciele pracujący z tzw. trudną młodzieżą.

"W dalszym ciągu podtrzymujemy nasz postulat, aby nauczyciele jako całość środowiska byli objęci uprawnieniami do wcześniejszych emerytur. A to jest w rozbieżności z propozycjami (rządowymi - PAP) dotyczącymi emerytur pomostowych" - podkreślił prezes ZNP.

Źródło: PAP

 

Źródło: www.praca.gazetaprawna.pl