WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Samorządy włączeni w negocjacje z oświatowymi związkami zawodowymi

 

 

Przedstawiciele samorządów zostali włączeni w negocjacje rządu z oświatowymi związkami zawodowymi. Tematem trójstronnego spotkania, które odbyło się we wtorek w MEN były plany rządu dotyczące przekazania większej odpowiedzialności za szkoły władzom terytorialnym.
Jak poinformował PAP uczestnik wtorkowych rozmów, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, samorządy popierają rządowe plany decentralizacji oświaty i innych zmian organizacyjnych.

Jego zdaniem, samorządy są zadowolone z propozycji obniżenia wieku szkolnego oraz z idei zagwarantowania większego wpływu lokalnej społeczności na edukację na danym terenie. Samorządy mają też nadzieję, że proponowana przez rząd korekta przepisów dotyczących administrowania szkołami będzie dla wszystkich stron korzystna. .onet-ad-main2-box { display: none } Jako przykład podał proponowane zmiany w obowiązkach kuratora. Obecnie kurator zatwierdza decyzję samorządu o likwidacji lub przekształceniu szkoły. "To czysto uznaniowa decyzja i często wykorzystywana politycznie. Wolelibyśmy, żeby samorząd sam decydował o tym, a kurator miałby obowiązek, jeśli wykryje niezgodność z prawem, zaskarżyć uchwałę gminy do wojewody. Chodzi o to, żeby prawo było przestrzegane, ale skoro to my mamy prowadzić szkoły, musimy mieć możliwość podejmowania decyzji administracyjnych" - powiedział Porawski.

Dodał, że niektóre z proponowanych przez rząd lub samorządy rozwiązań budzą zaniepokojenie związków zawodowych. Np. propozycja, aby w szkołach zawodowych mogli uczyć specjaliści, którzy nie są formalnie nauczycielami. Jednak, jak przekonywał Porawski, to konieczność, jeśli szkolnictwo zawodowe rzeczywiście ma kształcić wysokiej klasy profesjonalistów.

Jak poinformował, w najbliższy piątek przedstawiciele samorządów i Związku Nauczycielstwa Polskiego mają się spotkać i omówić plan dalszych, dwustronnych konsultacji. Wyraził nadzieję, że pomoże im to wspólnie działać na rzecz oświaty, m.in. negocjować z rządem podwyższenie subwencji oświatowej.

Jak powiedział po wtorkowych rozmowach sekretarz stanu w kancelarii premiera Michał Boni, spotkania związków zawodowych z reprezentantami związków samorządów terytorialnych odbywają się zbyt rzadko. "Gdyby takie spotkania odbywały się częściej, byłoby łatwiej załagodzić pewne konflikty i dojść do porozumienia" - podkreślił.

Według prezesa ZNP Sławomira Broniarza wciąż nie ma pewności, że po wprowadzeniu proponowanych przez rząd zmian nie spadnie jakość edukacji. Wyraził nadzieję, że wątpliwości rozwieją dwustronne rozmowy z samorządowcami.

"W kwestiach kluczowych różnimy się i to w sposób istotny. Niejasność przepisów proponowanych przez MEN jeszcze to potęguje. Jest potrzeba bilateralnych rozmów między związkami zawodowymi a samorządami po to, abyśmy mogli sobie te wzajemne nieufności zlikwidować" - powiedział Broniarz.

Następne negocjacje związków z rządem mają się odbyć w poniedziałek.

 

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl