Rozmowy w MEN - informacja z 2 września

2 września odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli oświatowych związków zawodowych ze stroną rządową oraz z przedstawicielami samorządów.

Tematem rozmów były proponowane przez MEN zmiany w ustawie o systemie oświaty i w ustawie Karta Nauczyciela, czyli m.in. przekazywanie kompetencji kuratora oświaty samorządom, propozycje przekazywania szkół publicznych na podstawie porozumienia innym podmiotom bez możliwości ich likwidacji oraz tryb wybierania dyrektora szkoły.

- Spotkanie rząd – związki - samorządowcy nie doprowadziło do zbliżenia stanowisk w kwestiach zatrudnienia na podstawie Karty Nauczyciela czy pensum – ocenił po spotkaniu Sławomir Broniarz, prezes ZNP. - Chcemy rozmawiać przede wszystkim o warunkach zatrudniania nauczycieli w szkołach prowadzonych przez organ inny niż gmina - mówił. -  Nie mam nic przeciwko placówkom niepublicznym, ale powinny one być jedynie uzupełnieniem sieci tych publicznych. A dla utrzymania jednolitego systemu edukacji, potrzebne jest zachowanie zasad zatrudniania nauczycieli, wynikających z Karty. Także tych, pracujących w szkołach prowadzonych przez stowarzyszenia czy fundacje.

Szef ZNP dodał, że samorządowy unikają dyskusji o ewentualnym podniesieniu pensum.

Związkowcy spotkają się z przedstawicielami stowarzyszeń samorządowych w najbliższy piątek (5 września).

Kolejne spotkanie związków zawodowych z rządem odbędzie się w poniedziałek, 8 września.

We wtorkowym spotkaniu w  MEN udział wzięli: Krystyna Szumilas sekretarz stanu w MEN, Michał Boni sekretarz stanu w KPRM, przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych, Związku Powiatów Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich. (mk,www.glos.pl)