WŁADZE ZWIĄZKU
ODDZIAŁY ZNP
SEKCJE OKRĘGOWE
DOKUMENTY ZNP
AKTUALNOŚCI
INFORMATORY
INFORMACJE DLA
PREZESÓW ODDZIAŁÓW
WSPÓŁPRACA Z JST
KALENDARZ WYDARZEŃ
PROGRAM DZIAŁANIA
ZNP 2006-2010
PORADY PRAWNE
DYŻURY W ZARZĄDZIE OKRĘGU
PRZYJDŹ DO NAS
MEDIA O NAS
LINKI
FORUM
ARCHIWUM
DANE TELEADRESOWE:
  ul. Wały Jagiellońskie 24
80-853 Gdańsk
  tel./fax: (058) 301-39-73
tel. (058) 301-17-38
  e-mail:
pomorskie@znp.edu.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:
  Poniedziałek    7:30-18:00
Wtorek-Piątek 7:30-15:30
   
 

Ostatnia aktualizacja:
18.09.2008
godz. 21:15
Projekt i wykonanie strony:
F.U.P.H. "JLM"


Pieniądze przyszłych emerytów znikają

 

 

W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy przyszli emeryci stracili w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) 17,7 mld zł – podała „Gazeta Prawna”. Osoby, które w najbliższym czasie jako pierwsze przechodzić będą na świadczenia wypłacane z tzw. drugiego filara mogą zacząć się poważnie obawiać o swoją przyszłość.

W efekcie kryzysu dotykającego rynki międzynarodowe, w tym polską giełdę, na której lokowane są pieniądze OFE, pieniądze przyszłych emerytur topnieją jak lody na Saharze. Jeszcze w październiku ub.r. wartość aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach wynosiła 140 mld zł i była o ponad 42 mld zł większa od pieniędzy wpłaconych do OFE przez ZUS. To swoisty „zysk” przyszłych emerytów mający zwiększać wymiar świadczeń. Kwota wpłaconych do funduszy przez ZUS pieniędzy zwiększyła się w ciągu ostatnich 10 miesięcy z 97 do 110 mld zł. Ale wartość aktywów przechowywanych na kontach emerytalnych jest niższa niż w październiku ub.r.! Przyszli emeryci praktycznie nie tylko stracili 13 mld zł wpłaconych do OFE w tym okresie, ale jeszcze z ich kont zniknęło dodatkowo ponad 6 mld zł. W październiku 2007 r. aktywa stanowiły 43 proc. przekazanych składek, a w lipcu br. – jedynie 27 proc., czyli osiągnęły poziom z grudnia 2004 r.! Powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że dziś każda złotówka, jaka wpływa do OFE po prostu się rozpływa. Polacy pracują nie odkładając na swoją emeryturę z drugiego filara ani złotówki.

Trudno tę sytuację nazwać inaczej, jak katastrofą systemu emerytalnego. Tym dotkliwszą, że już wkrótce przełoży się ona na świadczeniach wypłacanych pierwszym emerytom z tzw. drugiego filara. Nie ma bowiem szans na odrobienie strat.

„Głos” opublikował niedawno przygotowaną przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej analizę, z której wynika, że emeryci powinni się spodziewać świadczeń na głodowym poziomie co najwyżej 30-40 proc. ostatniej pensji. Dziś okazuje się, że sytuacja może być o wiele gorsza, a emerytury jeszcze niższe, niż przewiduje MPiPS.

Komisja Nadzoru Finansowego zastanawia się, jak polepszyć wyniki OFE. Jednak zamiast ograniczać funkcjonowanie wadliwego systemu, KNF proponuje jeszcze bardziej poluzować zasady lokowania pieniędzy emerytów. Według „GP”, miałyby powstać trzy typy funduszy. Pierwszy odpowiadałby obecnej skali ryzyka, drugi proponowałby bardziej ryzykowne inwestowanie i skierowany byłby do młodszych pracowników, a trzeci – adresowany do osób tuż przed emeryturą – inwestowałby pieniądze w bezpieczne przedsięwzięcia.

(PS, GN)

 

Źródło: www.glos.pl